مقالتان في الغدیر

  از ویکی‌نور
  مقالتان في الغدیر
  مقالتان في الغدیر
  پدیدآورانحسینی میلانی، علی (نويسنده)
  ناشرالحقائق
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1430ق
  چاپ1
  شابک978-964-2501-74-8
  موضوعاحادیث خاص (غدیر) - نقد و تفسیر - علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت - احادیث - غدیر خم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ش.21 /ح5الف6 212/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مقالتان في الغدير، از آثار فقیه و متکلم معاصر شیعه، آیت‌الله سید‌ ‎على حسینى میلانى (متولد1367ق)، مجموعه دو نوشتار در باب واقعه و حدیث غدیر خم است که در آن، نویسنده، این حادثه تاریخی و روایت متواتر را از دیدگاه اهل‌بیت(ع) واکاوی می‌کند و آخرین تبلیغ رسول اکرم(ص) در مورد ولایت و امامت امام علی(ع) را توضیح می‌دهد. اولین مقاله با عنوان غدیر به روایت اهل‌بیت(ع): نگاهی کوتاه به حدیث غدیر در منابع شیعی به زبان فارسی ترجمه و قبلاً معرفی شده، ولی مقاله دوم، ظاهرا ترجمه نشده است و کتاب غدیر آخرین جایگاه اعلام عمومی نیز ترجمه آن نیست.

  هدف و روش

  • نویسنده با اشاره به اینکه شیعیان در مناظره با مخالفان، به منابع و احادیث آنان استناد می‌کنند، افزوده است: برخی مانند ابن روزبهان پنداشته‌اند که امامیان خودشان منابع روایی و احادیث مستند ندارند و به آثار دیگران نیاز دارند تا عقاید خود را اثبات کنند! درصورتی‌که چنین نیست و حدیث غدیر متواتر در بین همه مسلمانان - شیعه و سنی - است و مقاله اول - غدیر در روایات اهل‌بیت(ع) - همین مسئله را با اسانید شیعی و برطبق کتاب‌های مجتهدان امامیه اثبات می‌کند[۱].
  • نگارنده با تأکید بر اینکه روز غدیر یادآور نصب امام علی(ع) به امامت است، اضافه کرده است که در این روز، آخرین تبلیغ برای این مسئله مهمّ انجام شد و اولین بار نبود[۲].

  ساختار و محتوا

  این اثر، از دو مقاله به‌ترتیب ذیل تشکیل یافته است:

  1. غدیر در روایات اهل‌بیت(ع): بررسی آیات غدیر (4 آیه)، احتجاج به حدیث غدیر، معنای حدیث غدیر، روزه روز غدیر و عید غدیر، از مباحث مهمّ این مقاله است.
  2. حدیث غدیر؛ آخرین تبلیغ پیامبر(ص) با هدف آشناسازی مردم با امامت امام علی(ع): برخی از مباحث مهمّ این مقاله عبارت است از: مسئله مهمّ امامت از جانب خدای متعال است، شواهد حدیث غدیر، مفاد حدیث غدیر و ارتباط بین «غدیر» و «حوض کوثر».

  نمونه مباحث

  • روز غدیر، آخرین مرحله ابلاغ امامت امام علی(ع) بود و به همین جهت پیامبر(ص) آشکارا سخن گفت و مقصودش را به‌خوبی رسانید، وگرنه بعدش آیه «اکمال دین» نازل نمی‌شد و رسول اکرم(ص) در خطبه‌اش گفت: ای مردم من روز قیامت بر حوض کوثر هستم و شما بر من وارد می‌شوید؛ پس مواظب باشید...[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه‌ کتاب، ص9-10
  2. ر.ک: همان، ص49-50
  3. ر.ک: متن کتاب، ص76-77

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها