نبرد جمل: جنگ بدر دوم در برابر بنی‌هاشم

  از ویکی‌نور
  نبرد جمل: جنگ بدر دوم در برابر بنی‌هاشم
  نبرد جمل: جنگ بدر دوم در برابر بنی‌هاشم
  پدیدآورانکورانی، علی (نویسنده) حسینی، ابوالقاسم (مترجم)
  ناشرنور علی نور
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۹۷
  کد کنگره

  نبرد جمل: جنگ بدر دوم در برابر بنی‌هاشم تألیف علی کورانی، ترجمه ابوالقاسم حسینی (ژرفا)؛ مؤلف در حین نوشتن سیره امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ نبرد جمل را مستقل می‌نویسد، زیرا نبرد جمل موضوعی مستقل است. نبرد جمل در این مضمون خلاصه می‌شود: خودداری قریش از پذیرش خلافت علی ـ علیه‌السلام ـ و بسیج شدن برای نبرد با وی. این نخستین نبردی است که پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله و سلم ـ آن را پیش‌بینی نمود.

  گزارش کتاب

  نبرد جمل، اولین جنگ بین دو طایفه از مسلمین بود که سخن درباره آن زیاد است و مواضع مختلفی درباره آن ارائه شده است. کتاب حاضر از دیدگاه شیعی به بررسی این جنگ، وقایع آن، مواضع مختلف، علل و اهداف آن می‌پردازد.

  مؤلف در حین نوشتن سیره امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ نبرد جمل را مستقل می‌نویسد، زیرا نبرد جمل موضوعی مستقل است. نبرد جمل در این مضمون خلاصه می‌شود: خودداری قریش از پذیرش خلافت علی ـ علیه‌السلام ـ و بسیج شدن برای نبرد با وی. این نخستین نبردی است که پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله و سلم ـ آن را پیش‌بینی نمود.

  بیست و پنج سال گذشت و در این مدت قریشیان، بنی هاشم را در انزوای سیاسی فرو بردند. آن گاه دوران خلافت علی ـ علیه‌السلام ـ فرارسید که در غفلت روزگار، در میان امواج خشم اصحاب پیامبر و توده مردم بر ضد عثمان و بنی امیه به حکومت رسید. آنان از جمله قریشیان مدینه، عثمان را کشتند و نام علی را فریاد زدند و با او بیعت کردند. سپس قریشیان به هوش آمدند و خطر حکومت بنی هاشم را دریافتند و برای جنگ با علی ـ علیه‌السلام ـ بسیج شدند، چنین بود که نبرد جمل رخ داد.

  این نخستین نبردی بود که رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله و سلم ـ از آن خبر داده بود: یکی از شما برای پاسداری از تأویل قرآن خواهد جنگید. همان‌سان که من برای پاسداری نزول آن جنگیدم. ابوبکر پرسید: ای رسول خدا آیا آن یک تن من هستم؟

  فرمود: نه. عمر پرسید: ای رسول خدا آیا من هستم؟ فرمود: نه؛ بلکه آن کسی است که نعلین را پینه می‌زند. و در آن حال، نعلین خود را به علی ـ علیه‌السلام ـ سپرده بود تا آن را پینه زند.

  در جنگ جمل، خواست همه قریش نابودی علی ـ علیه‌السلام ـ و دور کردنش از خلافت به صورت کامل بود.

  این کتاب لبریز از نکته‌های خواندنی و حکایت‌های عبرت‌آموز است که مؤلف از رهگذر پژوهش در هزاران صفحه از منابع اصیل و اصلی تاریخ اسلام فراهم ساخته است.[۱]

  پانويس


  منابع مقاله

  کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

  وابسته‌ها