فنایی اشکوری، محمد

  از ویکی‌نور
  فنایی اشکوری، محمد
  نام فنایی اشکوری، محمد
  نام‌های دیگر
  نام پدر مسیح
  متولد 1340ش
  محل تولد روستای مازودره اشکورات رحیم آباد
  رحلت
  اساتید آیت‌الله جوادى آملى

  آیت‌الله حسن‌زاده آملى

  آیت‌الله مصباح يزدى

  برخی آثار نیایش عارفان: شرح حکمت و معنویت شیعی در دعای کمیل

  معقول ثاني

  ‏منزلت زن در اندیشه اسلامی: بضمیمه معرفت و تربیت، گفتاری در مبانی نظری و علمی اخلاق

  کد مؤلف AUTHORCODE07407AUTHORCODE

  محمد فنايى اشكورى (متولد 1340ش- اشکورات رحیم‌آباد)، محقق، پژوهشگر فلسفه، فارغ‌التحصیل از دانشگاه مک گیل کانادا، عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی(ره) 

  ولادت

  در سال1340ش، در روستای مازودره رحیم آباد رودسر به دنيا آمد.

  تحصیلات

  در سال 1355 وارد حوزه علميه قزوين شد و ادبيات، منطق و مقدارى فقه و اصول را در آنجا در مدرسه صالحيه خواند. در سال 1359 به قم هجرت كرد و دروس سطح را طى سه سال به پايان رساند، خارج فقه و اصول را نزد سيد محمود هاشمى شاهرودى فراگرفت و هم‌زمان دوره چهار ساله مؤسسه در راه حق را به پايان رساند.

  درس‌هاى فلسفه و عرفان را نزد حضرات آيات: آیت‌الله جوادى آملى، آیت‌الله حسن‌زاده آملى و آیت‌الله مصباح يزدى بهره برد و به مدت دو سال در گروه تخصصى فلسفه بنياد باقرالعلوم(ع) مشغول بود و هم‌زمان در درس‌هاى فلسفه غرب در دانشگاه تهران نزد اساتيد مختلف شركت كرد.

  فنائی در سال 1371 وارد دانشگاه مک گيل کانادا شد و در مؤسسۀ مطالعات اسلامی آن دانشگاه مدرک  کارشناسی ارشد در فلسفۀ تطبیقی را دريافت کرد و در سال 1380 از  دانشکدۀ مطالعات اديان همان دانشگاه در رشتۀ فلسفه دين به اخذ مدرک دکتری نايل گردید. موضوع پایان نامه دکتری او معرفت شناسی تجربه‌های عرفانی (Epistemology of Mystical Experience) است.

  طى ده سال اقامت در شمال آمريكا در دانشگاه‌هاى مختلف آمريكا و كانادا سخنرانى داشت و در بسيارى از كنفرانس‌هاى فلسفه و دين مقاله ارائه نمود.

  وی سپس در سال 1380ش به ايران بازگشت و در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در حوزه‌هایی مانند فلسفۀ تطبیقی، فلسفۀ دین و عرفان اسلامی به تدريس و پژوهش پرداخت که تاکنون ادامه دارد. 

  آثار

  1. بحران معرفت (نقد عقلانيت و معنويت تجددگرا)؛
  2. منزلت زن در انديشه اسلامى؛
  3. تعهد به حقيقت؛
  4. دانش اسلامى دانشگاه اسلامى؛
  5. علم حضورى؛
  6. معقول ثانى؛
  7. معرفت‌شناسى دينى.


  منابع مقاله

  ر.ک.پايگاه انديشوران، صفحه شخصى مؤلف

  وابسته‌ها