خاطرات امیر مؤمنان علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  ‏خاطرات امير مؤمنان عليه السلام
  خاطرات امیر مؤمنان علیه‌السلام
  پدیدآورانصبوري، شعبان (نویسنده)
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم)
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1387ش.
  چاپششم
  شابک978-964-548-675-2
  موضوععلي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خاطرات
  زبانفارسي - عربي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ص‎‏2‎‏خ‎‏2 / 37/6 BP

  خاطرات امیر مؤمنان علیه‌السلام تألیف شعبان صبوری، کتابی بالغ بر یکصد و پنجاه ماجرا از قضایای مربوط به پیامبر(ص) است که امام علی(ع) آنها را نقل کرده و در بیشترین آنها خود آن حضرت نیز، حضور داشته است. نویسنده، این ماجراهای تاریخی را از کتاب‌های تاریخی و حدیثی گرد آورده و متن عربی آنها را نیز در کتاب نقل و ترجمه کرده است. این دسته از روایت‌ها اعراب گذاری شده و همان قسمت مورد نظر تقطیع و آورده شده‌اند.

  کتاب، هفت فصل دارد. فصل نخست قضایایی است که بیانگر همراهی علی(ع) با پیامبر است. فصل بعدی در باره شخصیت پیامبر(ص) و رخدادهای شخصی آن حضرت است و در دیگری از خواستگاری، همسران و فرزندان پیامبر سخن گفته شده است.

  فصل چهارم، در باره تسبیح فرشتگان است که پیامبر آن را ذکر فضایل علی(ع) معرفی کرده و فصل پس از آن، علی(ع) بر بالین پیامبر(ص) و حوادث دوران بیماری و درگذشت رسول خدا(ص) است. فصل ششم، درگذشت پیامبر(ص) و انتخاب خلیفه است که از نوشته‌ای از امام علی(ع) با نقل کلینی و الغارات و ترجمه میرزا خلیل کمره‌ای استفاده شده است. فصل پایانی کتاب گزارش امام از نبردهای پیامبر است که ده‌ها قصه در آن ذکر شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص165-166


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها