جرداق، جرج

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از جرداق، جورج)
  جرداق، جورج
  نام جرداق، جورج
  نام‎های دیگر جورج سمعان جرداق

  George Jordac

  نام پدر سمعان
  متولد 1926 م
  محل تولد جديده مرجعيون لبنان
  رحلت 1393ش یا 1436ق یا ۵ نوامبر ۲۰۱۴م
  اساتید
  برخی آثار روائع نهج‌البلاغة

  شگفتیهای نهج‌البلاغه (ترجمه حجازی)

  بخشی از زیبایی‌های نهج‌البلاغه امام علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام

  کد مؤلف AUTHORCODE04586AUTHORCODE

  جورج سمعان جرداق (1926 - ۲۰۱۴م)، نویسنده، ادیب، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس لبنانی، استاد ادبیات و فلسفه اسلامی در دانشگاه بیروت، نویسنده کتاب مشهور «الامام علی علیه‌السلام صوت العدالة الانسانیة /امام علی علیه‌السلام صدای عدالت انسانی» 

  ولادت

  جرج جرداق، حدود سال 1926م در جديده مرجعيون واقع در جنوب لبنان در يك خانواده مسيحى چشم به جهان گشود. پدر و مادرش منتسب به يك قبيله يمنى باديه نشين بودند و نسبت به مسائل فرهنگى، علمى و ادبى و آموزش اهتمام خاصى داشتند.

  تحصیلات

  جرج جرداق دوره ابتدايى را در شهر خود به پايان رسانيد، سپس به بيروت كه يكى از مراكز مهم آموزش عربى محسوب مى‌شد، عزيمت نمود. او با نبوغ ذاتى، علاقه و شوق به كسب علم و تلاش شبانه روزى، پيشرفت فوق‌العاده‌اى در تحصيل داشت.

  از دوازده سالگى با تشويق برادر بزرگش به مطالعه نهج‌البلاغه پرداخت و بخش‌هاى زيادى از اين كتاب را حفظ كرد. جرج جرداق در سنين كودكى همواره با قرآن و نهج‌البلاغه مانوس بود و مدام آن‌ها را مطالعه مى‌كرد.

  بيش از سيزده سال نداشت، كه اولين اثر خود را به صورت نمايشنامه‌اى منظوم، در رابطه با آداب دوستى نوشت.

  در سن هفده سالگى كه در دبيرستان تحصيل مى‌كرد، كتابى تحت عنوان عن الموسيقى و كتاب ديگرى به نام الفيلسوف نوشت و منتشر ساخت. اين كتاب‌ها مورد استقبال بسيارى از نويسندگان برجسته عرب، مثل دكتر طه حسین قرار گرفت و به عنوان كتاب درسى براى دانشجويان دوره‌هاى عالى كشور مصر تعيين شد.

  فعالیتها

  جرج جرداق، بعد از پايان تحصيلات، تدريس ادبيات و فلسفه اسلامى را در دانشگاه بيروت بر عهده گرفت و ضمن تدريس به عنوان نویسنده با مطبوعات عربى  که از مشهورترين آنها می‌توان به الصياد، الشبکه و الکفاح‌العربي اشاره کرد، با راديو تلويزيون لبنان همكارى داشت. علاوه بر اين شعر مى‌سرود و اشعارش از حيث زيبايى، وزن و موسيقى ممتاز بود، به طورى كه بسيارى از خوانندگان مشهور عرب، اشعار جرج جرداق را براى آوازهاى معروف و ماندگار خود بر مى‌گزيدند.

  جرج جرداق در نويسندگى روش تازه‌اى انتخاب كرد، كه از لحاظ ظرافت، تصويرگرى، عمق و تاثيرگذارى، شيوه‌اى جديد و تازه بود و به همين دليل است كه بسيارى از آثار اين نویسنده توانا، به زبان‌هاى ديگر ترجمه و منتشر شده است.

  اين استاد آزاده علاوه بر مقالات علمى و برنامه‌هاى راديويى و تلويزيونى، بيش از سى كتاب ارزشمند تألیف كرده است. كتاب‌هاى جرج جرداق متنوع و در زمينه‌هاى قصه، تاريخ، هنرهاى نمايشى، نقد و بررسى، مفاسد آمريكا و دو مجموعه شعر مى‌باشد.

  يكى از مهم‌ترين آثار جرج جرداق كه آن را در 28 سالگى نوشته، كتاب امام على، صداى عدالت انسانى است، كه در سال 1958م انتشار يافت. اين كتاب در پنج جلد تدوين گرديده است و انتشار آن به عنوان يك حادثه عظيم در جهان انديشه اسلامى، نظر بزرگان شيعه و سنى را به خود جلب نمود.

  وفات

  اين دانشمند متعهد و آزادانديش، در روز چهارشنبه 14 آبان 1393 در سن 88 سالگی درگذشت.

  آثار

  از این نویسنده لبنانی سی جلد کتاب به یادگار مانده است.

  1. امام على(ع) صداى عدالت انسانى، توسط سيد هادى خسروشاهى و مرحوم استاد مصطفى زمانى در شش جلد.
  2. شگفتى‌هاى نهج‌البلاغه، توسط فخرالدين حجازى.
  3. ابونواس.
  4. آوارگان.
  5. اسطوره عرب.
  6. داستان‌ها و دختر شيطان.
  7. درباره شعر ادبى.
  8. شيطان در پرده.
  9. صلاح‌الدين.
  10. عرب و اسلام.
  11. فتنه‌هاى پاريس.
  12. قصيده‌ها و ياران.
  13. قطره‌ها و كاخ‌ها.
  14. قلب شير


  وابسته‌ها