تجلی امامت: تحلیلی از حکومت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  تجلي امامت: تحليلي از حکومت امير المومنين علي عليه السلام
  تجلی امامت: تحلیلی از حکومت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام
  پدیدآورانناظم‌زاده قمی، سید اصغر (نویسنده)
  ناشردفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم. مرکز انتشارات
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1378ش.
  چاپچهارم
  شابک964-424-707-8
  موضوععلي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - سياست و حکومت

  علي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - امامت

  اسلام - تاريخ - از آغاز تا 41ق.
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ن‎‏2‎‏ت‎‏3‎‏ / 37/35 BP

  تجلی امامت: تحلیلی از حکومت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام تألیف سيد اصغر ناظم‌زاده قمى (متولد ۱۳۲۳ش)، پژوهشی است تحلیلی درباره عملکرد سیاسی و روش حکومتی امام علی(ع). نویسنده در این اثر، تصویری از یک حکومت نمونه انسانی و اسلامی بر اساس کهن‌ترین و معتبرترین مدارک تاریخی در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

  وی در این کتاب، شرح مفصلی را از حوادث و رویدادهای حکومت پنج ساله امام علی(ع) که با حکومت آن حضرت ارتباط مستقیم داشته، در سیزده بخش سامان داده است.

  در بخش نخست، پس از بررسی مفهوم لغوی و اصطلاحی امامت، مقام امامت و ضرورت انتصاب امام، شرایط و ویژگی‌های امام را برشمرده است.

  مؤلف، در بخش‌های بعدی مباحثی مانند امامت و حکومت علی(ع)، عدالت امام علی(ع)، قضاوت‌های آن حضرت، کارگزاران حکومت امام علی(ع) و سیره ایشان در امر به معروف و نهی از منکر، را بررسی کرده است.

  امام علی(ع) و فرقه‌های کلامی، کاوشی پیرامون غلات و خوارج، دو فرقه درگیر با امام علی(ع)، موضوعات دیگری هستند که در کتاب به آنها پرداخته شده است. رعایت حقوق اهل کتاب در حکومت علی(ع)، عنوان بخش دیگری از کتاب است. وی همچنین، به جنگ‌های جمل، صفین و نهروان پرداخته، و پس از ذکر مظلومیت امام علی(ع)، از شهادت آن حضرت سخن گفته است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص109-110


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها