جنگهای امام علی علیه‌السلام در پنج سال حکومت

  از ویکی‌نور
  جنگ‌های امام علی(ع) در پنج سال حکومت
  جنگهای امام علی علیه‌السلام در پنج سال حکومت
  پدیدآورانابن اعثم کوفی، محمد بن علی (نویسنده) روحانی، احمد (مترجم)
  ناشرنوای قلم
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۸۱ش
  چاپاول
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP 37/۹/ف‌لا۲ف

  جنگهای امام علی علیه‌السلام در پنج سال حکومت تألیف ابومحمد احمد بن على اعثم کوفی کندی معروف به ابن اعثم کوفى(متوفای 314ق /926م)، محدث، شاعر و مورخ شیعى. مؤلف کتاب تاریخی الفتوح، ترجمه احمد روحانی، این اثر، ترجمه بخشی از کتاب الفتوح است. الفتوح یکی از منابع ارزشمند و معتبر تاریخی است که در اوایل قرن چهارم هجری به همت ابن اعثم کوفی کندی متوفای ۳۱۴هجری تألیف شده است.

  ابن اعثم که از مورخان بزرگ شیعی است، در این کتاب، وقایع و رخدادهای دوران ابوبکر، خلیفه اول تا هارون الرشید را گزارش کرده است. مترجم به مناسبت نامگذاری سال‌های ۷۹ و ۸۰ به نام امام علی(ع)، بخش حیات امام علی(ع) را ترجمه و منتشر کرده است. وی بجز در مواردی اندک، هیچ تعلیقه و یا توضیحی بر آن نیفزوده و در ترجمه خود، از ترجمه‌های پیشین نیز بهره برده است.

  این کتاب هفت فصل دارد و این مباحث در آنها گزارش شده است: مرگ عثمان، به خلافت رسیدن امام علی(ع) و بیعت مردم با وی، شروع مخالفت‌ها با امام و مخالفان او، مقدمات جنگ جمل و اعزام نیرو به بصره و عزیمت مخالفان و سران جنگ جمل به آن شهر و رخداد جنگ، عزیمت امام از مدینه به کوفه و شروع کشمکش و نامه‌نگاری با معاویه و فراهم‌شدن مقدمات جنگ صفین و رخداد وقایع آن، حوادث پس از جنگ صفین و غارت‌هایی که از سوی سپاه معاویه در سرزمین عراق صورت گرفت و سرانجام، ظهور خوارج و فتنه آنها و جنگ و درگیری امام با آن گروه، و ترور و شهادت و وصیت امام و خطبه امام حسن(ع) پس از آن واقعه.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص144-145


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها