المعيار و الموازنة در برتری امیرالمؤمنین علی‌ علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  المعیار و الموازنة در برتری امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام
  المعيار و الموازنة در برتری امیرالمؤمنین علی‌ علیه‌السلام
  پدیدآورانمهدوی دامغانی، محمود (مترجم)

  اسکافی، محمد بن عبدالله (نویسنده)

  محمودی، محمدباقر (محقق)
  عنوان‌های دیگرالمعیار و الموازنه فی الامامه. فارسی
  ناشرنشر نی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1374 ش
  چاپ1
  شابک964-312-203-4
  موضوععلی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - احادیث علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - فضایل
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏37‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏5‎‏ ‎‏م‎‏6041‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المعيار و الموازنة در برتری امیرالمؤمنین علی‌ علیه‌السلام، ترجمه فارسی كتاب ابوجعفراسكافى معتزلى به قلم دكتر محمود مهدوى دامغانى است. اين كتاب نمودار انديشه و باور گروه معتزله بغداد است كه پس از پيامبران به برترى اميرالمؤمنين على(ع) بر همگان اعتقاد داشتند. مترجم از سال 1346 با جديت كار پژوهش و ترجمه را آغاز كرد و تا كنون افزون بر 18 هزار صفحه متون كهن زبان و ادبيات عرب را ترجمه كرده است و در سال 1385 براى ترجمه مغازى واقدى جايزه كتاب سال را دريافت داشته است. از آنجا كه در بخش كتاب‌شناسى «المعيار و الموازنه» اطلاعات جامعى ارائه شده است، در اين نوشتار تنها مطالبى درباره ترجمه كتاب تقديم مى‌گردد.

  مترجم در مقدمه انگيزه خود از ترجمه كتاب را بيان كرده است. از جمله اينكه: «ترجمه اين‌گونه كتاب‌هاى استوار و مراجع كهن كه نمودارى از اخلاص و محبت افراد غيرشيعى نسبت به اميرالمؤمنين على(ع) است و دوستى و مودّت آنان را نشان مى‌دهد، براى شیعیان ى كه نمى‌توانند از اين منابع كه به زبان عربى است، استفاده كنند، بسيار سودبخش خواهد بود و مايه استوارى و داد و اعتقاد آنان مى‌شود».

  از آنجا كه محقق متن عربى كتاب تعليقات خوبى بر كتاب نوشته است، زحمت تتبع را از دوش مترجم برداشته و راهگشا و راهنماى وى بوده است. مطالبى كه مترجم بر آن حواشى فزوده‌است، در همان جهت كار ايشان و به عنوان مثال، ارجاعات به پاره‌اى از ترجمه‌هاى معاصر است.

  برخى از امتيازهاى اين ترجمه علاوه بر سلاست و روانى، بدين شرح است:

  1. عموم پاورقى‌هاى محقق كتاب، ترجمه و در پاورقى صفحات ثبت شده است.
  2. در مورد راويان و اشخاصى كه از ايشان نقل مطلب شده، توضيحات سودمندى ارائه شده است.
  3. در مورد آيات اگر توضيحى لازم بوده است، با مراجعه به تفاسير، تذكر داده شده است.
  4. در مورد نامه‌هاى امیرالمؤمنین(ع) و كلمات آن حضرت، با استفاده از كتاب‌هایى؛ چون: اسانيد نهج‌البلاغه و الكاشف محل آن در چاپ‌هاى مختلف نهج‌البلاغه، پيدا و ثبت شده است. همچنين ارجاعات خوبى داده شده است.
  5. اگر مطلبى درباره ائمه بزرگوار شيعه(ع)، در متن كتاب آمده كه منطبق با حقيقت نبوده، با مراجعه به كتاب‌هاى ديگر؛ چون: تاريخ يعقوبى، ارشاد مفيد واعلام‌الورى طبرسى توضيح داده شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.

  وابسته‌ها