مهدوی دامغانی، محمود

  از ویکی‌نور
  مهدوی دامغانی، محمود
  نام مهدوی دامغانی، محمود
  نام‌های دیگر مهدوی، محمود
  نام پدر آیت‌الله محمدکاظم مهدوی دامغانی
  متولد 1315ش
  محل تولد مشهد
  رحلت
  اساتید آیت‌الله محمدحسین فاضل تونی

  سید محمدکاظم عصار

  ذبيح‌الله صفا

  بديع‌الزمان فروزانفر

  جلال‌الدين همايى

  برخی آثار جلوه تاریخ در شرح نهج‌البلاغه ابن ابی‌الحدید

  مغازی: تاریخ جنگهای پیامبر(ص) (ترجمه)

  کد مؤلف AUTHORCODE00866AUTHORCODE

  محمود مهدوى دامغانى (متولد 1315ش)، فرزند مرحوم آیت‌الله محمدکاظم مهدوی دامغانی، محقق، مترجم، پژوهشگر، استاديار و دانشيار در دانشكده‌هاى الهيات، ادبيات و علوم دانشگاه فردوسى مشهد، همكارى با دانشنامه جهان اسلام، جلوه تاریخ در شرح نهج‌البلاغه ابن ابی‌الحدید از آثار اوست. کتاب مغازی: تاریخ جنگهای پیامبر(ص) (ترجمه) او کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.

  برادر احمد مهدوى دامغانى

  ولادت

  در روز روز عید قربان 1354ق برابر با فروردين 1315ش در شهر مشهد متولد شد.

  تحصیلات

  از سن 5 تا 7 سالگى را در محضر بانوى دين‌باور معصومه حديدى عرب به آموزش قرآن مجيد و صد كلمه سرور آزادگان، حضرت امير(ع) گذراند. دوره‌هاى دبستان و دبيرستان در مشهد سپرى كرد و پس از آن براى ادامه تحصيل به تهران آمد و در رشته زبان و ادب فارسى به ادامه تحصيل پرداخت.

  او از سال 1335 تا 1346 دوره‌هاى كارشناسى و دكتراى زبان و ادبيات فارسى را در دانشكده ادبيات تهران گذراند و از اعاظم ادب آن زمان، همچون استادان همايى و فروزانفر و ديگران كسب فيض كرد. پس از پايان تحصيلات به مشهد بازگشت و از سال 1346 تا 1361 به عنوان استاديار و دانشيار در دانشكده‌هاى الهيات، ادبيات و علوم دانشگاه فردوسى مشهد، به تدريس و نگارش مقالات دينى و ادبى در مجله‌هاى مكتب اسلام، آستان قدس رضوى، الهيات و معارف اسلامى و يادنامه‌هاى بزرگانى چون بيهقى، سرگرم بود و سرانجام در آبان 1361 به تشخيص برخى از گردانندگان دانشگاه مشهد، با تنزل رتبه و مرتبه، بازنشسته شد.

  استاد دامغانى، هم اكنون به تدريس متون ادب فارسى و تاريخ اسلامى در دوره‌هاى كارشناسى ارشد و دكتراى دانشگاه آزاد مشهد مشغول است.

  همكارى با دانشنامه جهان اسلام و ترجمه مدخل‌هاى مختلف متون كهن عرب از ديگر فعالیت‌های ديگر استاد دامغانى در حال حاضر است.

  اساتيد

  جلال‌الدين همايى، محمدتقى مدرس رضوى، بديع‌الزمان فروزانفر، دكتر ذبيح‌الله صفا، سید محمدکاظم عصار، آیت‌الله محمدحسین فاضل تونی.

  آثار

  ترجمه اخبار الطوال ابوحنيفه دينورى، ترجمه اخبار مكه ابوالوليد ازرقى، ترجمه جلد مغازى محمد بن عمر واقدى (درگذشته هجرى) كه مركز نشر دانشگاهى آن را با نام تاريخ جنگ‌هاى پيغمبر اسلام(ص) منتشر كرد، ترجمه جلد از كتاب ارزشمند دلائل‌النبوه محدث بزرگ، احمد بن حسين بيهقى، ترجمه جلد از كتاب نهايه الارب فى فنون الادب (بخش سيره و تاريخ اسلام تا آغاز حكومت عباسى)، ترجمه كتاب الجمل شيخ مفيد، ترجمه كتاب روضه الواعظين اثر پرارزش فتّال نيشابورى، ترجمه كتاب شمائل‌النبى، پديده ابوعيسى ترمذى، ترجمه كتاب المعيار والموازنه، پديده ارزنده ابوجعفر اسكافى در گذشته به سال هجرى، نيايش‌هاى پيامبر اسلام(ص) كه در مجموعه‌اى گردآورى و ترجمه شده است، جلوه تاريخ(ترجمه شرح نهج‌البلاغة ابن ابى‌الحديد) و...


  وابسته‌ها