قصه کوفه: تاریخ زندگانی امام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  قصه کوفه: تاریخ زندگانی امام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام
  قصه کوفه: تاریخ زندگانی امام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام
  پدیدآوراننظری منفرد، علی (نویسنده)
  ناشرسرور
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۷۹ش
  چاپاول
  موضوعتاریخ
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP 37/ن۶ق۶

  قصه کوفه: تاریخ زندگانی امام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام تألیف على نظرى منفرد (متولد 1326ش)، کتاب، مروری دارد بر گوشه‌هایی از فضایل، کرامات اخلاقی، اوصاف برجسته و قسمتی از تاریخ زندگانی امام علی(ع).

  نویسنده به شیوه نقلی و گزارشی به بررسی شخصیت و تاریخ زندگی آن حضرت در مدت اقامت در کوفه پرداخته است. وی با بهره‌گیری از منابع تاریخی. شیعه و سنی این کتاب را به رشته تحریر درآورده است.

  آغاز پیمان شکنی، مدینه مهیای جنگ، امام علی(ع) در تعقیب ناکثین، جنگ جمل، به سوی صفین، جنگ صفین، فتنه خوارج، جنگ نهروان، کودتا در مصر، علی(ع) در محراب خون، عنوان‌های مباحث کتاب را تشکیل می‌دهد. حادثه‌نگاری در این کتاب، به صورت ریز و تفصیلی است و از این رو، برای خواندن آن اشتیاق ایجاد می‌کند.

  کتاب در پانزده فصل سامان یافته و از تولد امام و پدر و مادر ایشان آغاز می‌شود و با فضایل امام و احادیث مشهور پیامبر در باره آن حضرت، و دوران خلافت امام و مباحث مربوط به آن ادامه می‌یابد و از همسر و فرزندان برخی از یاران امام و بانوان شیعه امام سخن گفته می‌شود. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص301


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها