معنی حدیث الغدیر

  از ویکی‌نور
  معنی حدیث الغدیر
  معنی حدیث الغدیر
  پدیدآورانخسروشاهی، مرتضی (نويسنده)

  خسروشاهی، سید هادی (مقدمه‌نويس)

  خسروشاهی، سید هادی ( محقق)
  ناشرب‍وس‍ت‍ان‌ ک‍ت‍اب‌ ق‍م‌ (مرکز النشر التابع لم‍ک‍ت‍ب‌ الإع‍لام‌ الإس‍لامي‌‌)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1386ش - 1429ق
  چاپ1
  شابک978-964-548-910-4
  موضوعاحادیث خاص (غدیر) - نقد و تفسیر - علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت - احادیث - غدیر خم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏غ‎‏402‎‏ ‎‏خ‎‏5 145 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  معنی حديث الغدير، نوشته سید مرتضى حسینى خسروشاهى (1299-1372ق) است که در پاسخ به «شیخ محمد صدیق» عالم اهل سنت کردستان ایران درباره واژه «مولی» که در حدیث غدیر آمده، نوشته شده و با دو مقدمه از سید هادی خسروشاهی (1317-1398ش) و سید موسی صدر (متولد1307ش) چاپ گردیده است. اسماء خواجه‌زاده این کتاب را با عنوان «حدیث غدیر و مسئله ولایت» ترجمه کرده است.

  نام اصلی کتاب «إهداء الحقير في معنی حديث الغدير إلی أخيه البارع البصير» است که پانزده بخش دارد و در آن، بیشتر به گفتار فخر رازی (543-606ق)، عالم بزرگ، متکلم، فقیه و مفسر ایرانی شافعی‌مذهب درباره واژه «مولی» که در تفسیر کبیرِ «مفاتيح الغیب» شرح کرده است، می‌پردازد. خسروشاهی برای اثبات دیدگاه شیعه، که از واژه مولی، معنای «اَولی به تصرف» را می‌فهمد، این معنا را از منابع اهل سنت بیرون آورده و حجت را بر ایشان تمام می‌کند[۱].

  خسروشاهی در ادامه‌، دلایل خود را با استناد به اعتراف عمر بن خطاب، حدیث روز خیبر، اُولو‌الامر بودنِ اهل‌بیت، آیه تطهیر، حدیث ثقلین، حدیث «عَلِيٌّ مَعَ الْحَقّ»، سخن خلیفه در جریان بیعت و دعای پیامبر(ص) برای حضرت علی(ع) در روز غدیر، برای اثبات «اولویت پیروی از مذهب امامیه» آورده است[۲]‏.

  کتاب با یادداشتی در باره «حقیقت زیارت زائران» پایان می‌یابد. نویسنده می‌خواهد اثبات کند که کارهایی مانند «زیارت»، برخلاف باورهای وهابیت، حرام و شرک و بدعت نیست و به‌طور کامل «روا» و حتی مستحب است. او از پراکنده‌گویی پرهیز نموده و از به‌کار بردن تعبیرهای تحریک‌آمیز، همان‌ گونه که از یک متن علمی انتظار می‌رود، دوری جسته است. عالمان بزرگی همچون «شیخ آقابزرگ تهرانی»، علامه امینی و علامه محمدعلی اردوبادی این کتاب را بزرگ شمرده‌اند[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص20-19
  2. ر.ک: متن کتاب، ص176-175
  3. ر.ک: مقدمه کتاب، ص21-20

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها