مظهر ولایت: پژوهشی در زندگانی امیرمؤمنان علیه‌السلام از دامن مادر تا رحلت خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم

  از ویکی‌نور
  مظهر ولايت: پژوهشي در زندگاني اميرمومنان عليه السلام از دامن مادر تا رحلت خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله
  مظهر ولایت: پژوهشی در زندگانی امیرمؤمنان علیه‌السلام از دامن مادر تا رحلت خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم
  پدیدآورانناظم‌زاده قمی، سید اصغر (نویسنده)
  ناشردفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم. مرکز انتشارات
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1376ش.
  چاپدوم
  شابک964-424-255-6
  موضوععلي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسي
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ن‎‏2‎‏م‎‏6 / 37 BP

  مظهر ولایت: پژوهشی در زندگانی امیرمؤمنان علیه‌السلام از دامن مادر تا رحلت خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم تألیف سيد اصغر ناظم‌زاده قمى (متولد ۱۳۲۳ش)، پژوهشی است در بررسی توصیفی و تحلیلی زندگی و بیان شخصیت امام علی(ع).

  نویسنده که سالیانی است پژوهش‌های خود را به امام علی بن ابی‌طالب(ع) اختصاص داده، در این اثر، با بهره‌گیری از کتاب‌های حدیثی، تاریخی، تفسیری، اخلاقی، کلامی و شرح‌های نهج‌البلاغه، تلاش کرده است تا زندگی امام علی(ع) را از آغاز تا پایان به صورت جزیی نگرانه تشریح و تبیین کند.

  از این رو، وی مباحث خود را به ترتیب حیات امام، از تولد ایشان و مکان آن و نام‌گذاری و نسب و کنیه و لقب‌ها و پدر و جد و مادر، و شخصیت پدر و مادر آن حضرت، آغاز کرده است. آن گاه در ادامه به معرفی برادران و خواهران آن حضرت پرداخته و از تربیت امام در دامن پیامبر سخن گفته و پیشگامی امام در ایمان، نمازگزاری امام با پیامبر(ص) و حضور و نقش آن حضرت در یوم‌الانذار و خوابیدن وی در بستر پیامبر(ص) و به جان خریدن خطر از سوی او و تحصیل این دو فضیلت بزرگ را تشریح و تبیین کرده است.

  ازدواج امام با فاطمه(س)، بخش دیگری است که نویسنده در آن به مناسبت، به مراسم عروسی و شخصیت فاطمه(س) نیز، اشاره کرده است. شرکت امام در جنگ‌های بدر، احد، خندق، و نیز حضور امام و نقش او در صلح حدیبیه، و جنگ خیبر، فتح مکه، غزوہ حنین و تبوک، از حوادث تاریخی زندگی‌نامه امام هستند که مؤلف به آنها پرداخته است.

  ادامه مباحث کتاب از اعلام برائت از مشرکان و ماجرای آن، و ماجرای حجةالوداع و غدیر خم سخن گفته شده و سرانجام، رحلت پیامبر(ص) و حضور امام در مراسم تجهیز و دفن پیامبر گرامی گزارش شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص330-331


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها