پرتوی از اعجاز علوی

  از ویکی‌نور
  پرتوی از اعجاز علوی
  پرتوی از اعجاز علوی
  پدیدآورانقطب راوندی، سعید بن هبةالله (نويسنده)

  موسسة الامام المهدی علیه‌السلام (سایر)

  رحیمیان، محمدحسین (مترجم)
  عنوان‌های دیگرالخرائج و الجرائح. فارسی. برگزیده ** برگردانی از اثر گرانسنگ الخرائج و الجرائح ** پژوهشی در مجموعه شگفتی‌های بی‌نظیر امیر معجزه حضرت اسدالله الغالب علی بن ابی طالب عليهما السلام
  سال نشر1399ش
  چاپ1
  شابک978-600-6431-66-6
  موضوعچهارده معصوم - معجزات - چهارده معصوم - معجزات - احادیث - احادیث شیعه - قرن 6ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1399 4042خ 6ق 36 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  پرتوی از اعجاز علوی، برگردانی فارسی به قلم محمدحسین رحیمیان از اثر گران‌سنگ «الخرائج و الجرائح» تألیف فقیه و محدث بزرگ قطب‌الدین سعید راوندی (متوفی 573ق) است. این اثر پژوهشی در مجموعه شگفتی‌های بی‌نظیر امام علی بن ابی‌طالب(ع) است.

  قطب‌الدین سعید بن عبدالله راوندی – که به‌راستی به قطب و مدار دین لقب یافته - دانشمند اندیشمندی است که دایرة‌المعارف ارزشمندی از انواع معجزه‌ها، شگفتی‌ها و دلیل‌های حقانیت پیامبران الهی و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را با نام «الخرائج و الجرائح» به یادگار گذاشته که به‌راستی در موضوع خود کم‌نظیر است و از ارزشمندترین یادگارهای ماندگار دانشمندان گذشته شیعی بشمار می‌رود[۱].

  پرتوی از اعجاز علوی، بازگردانی نو از دو بخش از این اثر ارزشمند است که شگفتی‌ها و معجزه‌های امیر مؤمنان علی(ع) را برای تشنگان شگفتی‌های اقیانوس اعجاز اهل‌بیت(ع) بازگو می‌کند.

  مترجم، منابع احادیث را در پاورقی آورده و در برگردان آن، از پژوهش‌های دقیق و فنی آن اثر ماندگار بهره برده است. البته در مواردی که احادیث ارزشمند به توضیح و بیان نیاز داشته، هم در متن به‌صورت گویا بیان شده و هم در پاورقی‌ها به‌صورت جداگانه و در حد نیاز توضیح داده شده است[۲]. توضیح برخی واژگان در پانوشت به فهم متن کمک می‌کند: در زبان عربی از بیماری تب با عنوان «ام مِلدَم» یاد می‌کنند[۳]. برخی اعلام نیز به‌اختصار معرفی شده‌اند[۴].

  مترجم حکایت‌ها را به فارسی روان ترجمه کرده است. در رابطه با کلام پیامبر(ص) و علی بن ابی‌طالب(ع) به ترجمه بسنده نکرده و نص کلام ایشان را نیز پیش از ترجمه ذکر کرده است.

  پانویس

  1. ر.ک: سرآغاز، ص23-24
  2. ر.ک: همان، ص24-25
  3. ر.ک: متن کتاب، ص249، پاورقی 2
  4. ر.ک: همان، ص247، پاورقی 1

  منابع مقاله

  سرآغاز و متن کتاب.


  وابسته‌ها