کتاب علی(ع)

  از ویکی‌نور
  کتاب علی(ع)
  کتاب علی(ع)
  پدیدآورانشهری‌باف، جعفر (نویسنده)
  ناشرمعین
  مکان نشرتهران
  سال نشر۱۳۷۶ش
  چاپدوم
  زبانفارسی
  تعداد جلد۱
  کد کنگره
  ‏ BP 37/۶/ش۹،ک۲

  کتاب علی(ع) تألیف جعفر شهری، این اثر، بررسی نهج‌البلاغه و شأن صدور سخنان حضرت علی(ع) به ترتیب دوران زمامداری آن حضرت است. انگیزه گردآورنده کتاب، معرفی شخصیت امام علی(ع) در پرتو کلمات آن حضرت در دوران زمامداری و میدان‌های مبارزه و جنگ است. نویسنده به سبک داستانی و ضمن بهره‌گیری از ادبیات کهن فارسی با استناد به نهج‌البلاغه، دوران زمامداری علی(ع) را در سه جنگ جمل، صفین و نهروان تقسیم و کتاب خود را بر اساس این سه بخش تنظیم کرده و در بخش پایانی، از عظمت و شخصیت علی(ع) سخن گفته است.

  در بخش نخست و یا شکل‌گیری جنگ جمل، نویسنده همراه با اتفاقات این نبرد به بررسی سی خطبه و نامه از حضرت امیر(ع) پرداخته که موضوع آنها پیشگیری از جنگ، بازگویی عهدهای فراموش شده و نامه‌های آن حضرت به عایشه، طلحه و زبیر است و سرانجام، شکست سپاه جمل، و نابودی آن گزارش شده است.

  در بخش دوم، چگونگی شکل‌گیری جنگ صفین و نامه‌های امام علی(ع) به معاویه، حرکت سپاه علی(ع) به رزمگاه صفین و واقعه جنگ و سپس پذیرش حکمیت بررسی شده است.

  بخش سوم، به بررسی سخنان امام علی(ع) هنگام شروع فتنه خوارج در شهرها پرداخته شده که امام در ضمن اداره امور، با اعزام کارگزاران خود، به رویارویی با توطئه‌های آنان بر خاسته بود. بررسی خطبه‌های آن حضرت و سرکوب هسته مرکزی توطئه، از جمله این سخنان علی(ع) است.

  نویسنده در ضمن، به بررسی برخی از مسائل جانبی، از جمله شهادت علی(ع)، لقب‌ها، همسران، کنیزان، فرزندان، خادمان، معجزه‌ها و دشمنان آن حضرت پرداخته و در بخش پایانی، پاره‌ای از قضاوت‌ها و کرامت‌های امام علی(ع) و شماری از کلمات آمده است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص307-308


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها