سیری در نهج‌البلاغه

  از ویکی‌نور
  سیری در نهج‌البلاغه
  سیری در نهج‌البلاغه
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سیری در نهج‌البلاغه اثر مرتضی مطهری، پژوهش و سیری است در معارف و مطالب مختلف نهج‌البلاغه.

  آنچه در این کتاب آمده است، مجموع مقالات مسلسلی است که در بیان سال‌های 51- 52 در مجله «مکتب اسلام» منتشر شده و اکنون به‌صورت کتاب در اختیار خوانندگان قرار گرفته است[۱].

  مطالب، در هفت بخش اساسی، تنظیم و ارائه شده است. در بخش نخست، نهج‌البلاغه مجموعه‌ای نفیس معرفی شده است که دارای دو امتیاز است: یکی فصاحت و بلاغت و دیگری چندجانبه و چندبعدی بودن. به اعتقاد نویسنده، هر یک از این دو امتیاز، به‌تنهایی کافی است که به کلمات حضرت علی(ع) ارزش فراوان بدهد؛ ولی توأم شدن این دو با یکدیگر، یعنی اینکه سخنی در مسیرها و میدان‌های مختلف و احیانا متضاد رفته و درعین‌حال، کمال فصاحت و بلاغت خود را در همه آنها حفظ کرده باشد، سخن آن حضرت را قریب به حد اعجاز قرار داده و به همین جهت سخن ایشان، در حد وسط کلام مخلوق و کلام خالق قرار گرفته است[۲].

  بخش دوم، به مباحث مربوط به الهیات و ماوراءالطبیعه اختصاص‌یافته و به این نکته اشاره شده است که یک بخش از نهج‌البلاغه، مسائل مربوط به الهیات و ماوراءالطبیعه را تشکیل داده و در مجموع خطبه‌ها و نامه‌ها و کلمات قصار، در حدود چهل نوبت، درباره این مطالب، بحث شده است. به اعتقاد نویسنده، شاید بتوان بحث‌های توحیدی نهج‌البلاغه را اعجاب‌انگیزترین بحث‌های آن دانست و بدون مبالغه، این بحث‌ها باتوجه‌به مجموع شرایط پدیدآمدن آن‌ها، در حد اعجاز است[۳].

  عبادت و پرستش خداوند یکتا و ترک پرستش هر موجود دیگر، یکی از اصول تعلیمات پیامبران الهی است و تعلیمات هیچ پیامبری، از عبادات خالی نبوده است. ازاین‌رو در بخش سوم، جنبه‌های سلوک و عبادت در نهج‌البلاغه، موردبحث قرار گرفته است[۴].

  نویسنده معتقد است هرکسی یک دوره نهج‌البلاغه را مطالعه کند، می‌بیند حضرت علی(ع) درباره حکومت و عدالت، حساسیت خاصی داشته و اهمیت و ارزش فراوانی برای آن‌ها قائل است. بدین جهت در بخش چهارم، به این موضوع پرداخته شده است[۵].

  اهل‌بیت و خلافت[۶]، موعظه و حکمت[۷] و دنیا و دنیاپرستی[۸]، عنوان سایر بخش‌های کتاب است.

  پانویس

  1. مقدمه، ص16
  2. متن کتاب، ص24- 25
  3. همان، ص49
  4. همان، ص89
  5. همان، ص109
  6. همان، ص141
  7. همان، ص187
  8. همان، ص247

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها