أم البنين

  از ویکی‌نور
  أم البنين
  أم البنين
  پدیدآورانساعدی، نعمه‌هادی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگررائدة الجهاد في الإسلام
  ناشرمؤسسة التاريخ العربي
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1425ق - 2004م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /الف75 س2 52/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أُمُّ البَنين رائدة الجهاد في الإسلام، نوشته نعمه ‌هادی ساعدی، زندگانی حضرت أُم البَنين(س) را به عنوان یکی از پرچمداران جهاد در راه خدا می‌شناساند و فضیلت و منزلت او را در نزد اهل‌بیت(ع) و شیعیان بیان می‌کند و به برخی از پرسشها درباره ایشان و حضرت ابوالفضل(ع) پاسخ می‌دهد.

  هدف و روش

  • نویسنده با پاسخ به پرسشی، از انگیزه نگارش کتاب حاضر، وارد اصل مطلب می‌شود: انگیزه‌های متعددی وجود دارد؛ زیرا حضرت أُمُّ البَنين(س) بانویی مؤمن و صالح است که در نهضت و جهاد حضرت سیدالشهداء(س) با اخلاص وارد شد و فداکاری کرد و خدای متعال به او پاداش داد و بسیاری از شخصیت‌شناسان و رجالیان از او یاد کرده‌اند و مامقانی در تنقیح المقال و شیخ عباس قمی در منتهی الآمال از او سخن گفته و بسیاری دیگر از نویسندگان قدیمی و جدید او را فاضل و مؤمن و عارف دانسته‌اند[۱]
  • به نظر می‌رسد جنبه تبلیغی و ترویجی بر این کتاب، غالب است و پژوهش مستقلی در میان نیست و مطلب جدیدی در آن مشاهده نشد؛ جز آنچه نویسنده با عنوان «حقائق مفقودة في حیاة أُمّ البنین» مطرح کرده است[۲]

  ساختار و محتوا

  نویسنده بدون تقسیم مطالب به بخش و فصل و مانند آن، بعد از مقدمه، سخنش را با پاسخ به این پرسش آغاز کرده است: «حضرت أُم البَنين(س) کیست؟». افزون بر این، نعمه ‌هادی ساعدی، به 10 پرسش درباره این بانوی مجاهد پاسخ می‌دهد و ادامه می‌دهد که أُم البَنين(س)، بانویی بهشتی است. نگارنده با اشاره به نقش زن مسلمان در واقعه عاشورا، منزلت حضرت أُم البنين(س) و ارتباطش با اهل‌بیت(ع) را توضیح می‌دهد و بعد از بیان زیارت و روز وفاتش، به بیان 7 حقیقت ناگفته درباره این بانوی بزرگ و مادر 4 شهید کربلایی می‌پردازد و با گفتگویی بین حضرت أُم البنين(س) و حضرت زینب(س) درباره جهاد و شهادت حضرت ابوالفضل(ع) این اثر به پایان می‌رسد.

  نمونه مباحث

  • چه بسیار حقیقت‌هایی که خارج از دید تاریخ مانده است و تاریخ‌شناس، توان دستیابی به آن را ندارد و این مسأله، زمینه‌ها، ابعاد و عواملی دارد که احاطه بر آن، مشکل است. در زندگی حضرت أُم البنين(س) نیز نادانسته‌ها کم نیست. از جمله اینکه می‌گویند حضرت أُمُّ البَنين(س) شاعر است و شعرهایی سروده است و نویسندگان در کتابهای ادبی، مرثیه‌ها و رثاءهایی از او روایت کرده‌اند و ما خوانده‌ایم ولی حتی یک بیت هم از او نخوانده و نشنیده‌ایم که در رثای همسر خودش؛ امام علی(ع) بعد از شهادتش در محراب عبادت سروده باشد! این حقیقتی است که خوانندگان از آن می‌پرسند. تعلیل و توضیح این مطلب، شاید این باشد که ما چه می‌دانیم احتمال دارد که در این زمینه نیز شعری سروده و مرثیه‌ای گفته ولی تدوین، حفظ و روایت نشده و به دست ما نرسیده باشد. و این احتمالی دور نیست و گم‌شده‌ها و «ازدست‌رفته‌ها»، بسیار و «ثبت‌وضبط‌نشده‌ها» بیشتر است [۳] و البته خدا داناتر است و بلکه فقط اوست که همه حوادث تاریخی را با همه جزئیاتش می‌داند و هیچ رخدادی از چشم او پنهان نیست.

  پانویس

  1. مقدمه کتاب، ص7- 8.
  2. متن کتاب، ص77- 81.
  3. همان، ص77.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها