الطریق الی غدیر خم

  از ویکی‌نور
  ‏الطریق الی غدیر خم
  الطریق الی غدیر خم
  پدیدآورانسيد، کمال (نويسنده)
  عنوان‌های دیگردلیل سیاحی و مشاهد في طریق الهجرة التاریخیة و حجة الوداع
  ناشرانصاريان
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1419ق - 1998م
  چاپ1
  شابک-
  موضوعغدیر خم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏س‎‏9‎‏ط‎‏4 223/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الطريق إلی غدير خم؛ «دليل سياحي و مشاهد في طريق الهجرة التاريخية و حجة‌الوداع، اثر کمال السید، کتابی است پیرامون اماکن و بقاعی که پیامبر(ص) در هجرت تاریخی خویش و نیز در راه رفتن به منطقه غدیر خم، در آن نقاط توقف داشته و شاهد ماجراهایی بوده‌اند؛ ماجراهایی که نقش بزرگی در تاریخ داشته‌اند، ولذا آن اماکن عظمتی چشمگیر در تاریخ اسلام دارند.

  در حافظه اسلامی، همواره نام‌ها و القابی می‌درخشند؛ نام‌هایی که هاله‌ای درخشان در تاریخ دارند و از آن زنان مؤمن و مردانی هستند که به عهد خود با خدا وفا کردند و نیز نام امکان و نقاطی در سرزمین وحی که پیامبر(ص) در آنها توقف نمودند و شاهد ماجراهایی گردیدند؛ مانند غار حرا، شعب ابی‌طالب، دارالارقم، چشمه‌ها و چاه‌های بدر، کوه احد، شجره رضوان در حدیبیه، فدک و...[۱].

  از جمله این اماکن مقدس و مهم، سرزمین غدیر خم می‌باشد که پیامبر(ص) در آن توقف نموده و رسالت پروردگار خویش را در آنجا ابلاغ نمود؛ سرزمینی که جبرئیل(ع) در آنجا فرود آمد و آیه «يا أَيهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيك مِنْ رَبِّك وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ» را بر پیامبر(ص) نازل نمود. آن حضرت در این مکان، توقف کرده و فرمان به توقف تمامی حجاج داده و در مرعی و منظر تمامی ایشان، جمله تاریخی «من كنت مولاه فهذا علي مولاه» را ابلاغ نمود و در همین نقطه از گذرگاه تاریخ و زمان چشمه‌های شادمانی جوشید تا روز هجدهم ذی‌الحجه سال دهم را جاودان گرداند تا برای ما عیدی تاریخی باشد[۲].

  نویسنده در این کتاب، به بررسی، معرفی و تشریح موقعیت جغرافیایی این سرزمین و مسیرهای منتهی به آن و واقعه مهمی که در آن اتفاق افتاده، پرداخته و در انتهای کتاب، به نقشه‌های مسیر تاریخی حجةالوداع و گذر این مسیر از سرزمین غدیر خم، اشاره نموده است.

  وی در ابتدای کتاب، به تشریح مشاهد و مناظر و اتفاقاتی پرداخته است که در مسیر هجرت تاریخی پیامبر(ص) از مکه به مدینه، وجود داشت[۳] و پس از آن، موضوعات و مطالب مربوط به آخرین حج پیامبر(ص) که منجر به گذر از سرزمین غدیر خم گردید را توضیح داده است[۴]. در انتهای کتاب نیز تعدادی از تصاویر و نقشه‌های مرتبط با موضوع کتاب، در اختیار خواننده قرار گرفته است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: همان، ص5-6
  3. ر.ک: متن کتاب، ص7-32
  4. ر.ک: همان، ص33-42

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها