سبک زندگی؛ منشور زندگی در منظر امام رضا علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  سبک زندگی
  سبک زندگی؛ منشور زندگی در منظر امام رضا علیه‌السلام
  پدیدآورانپور اميني، محمد باقر (نويسنده)

  آستان قدس رضوی. اداره پاسخ‌گویی به سؤالات دینی (سایر)

  آستان قدس رضوی. اداره تولیدات فرهنگی (سایر)
  عنوان‌های دیگرمنشور زندگی در منظر امام رضا علیه‌السلام
  ناشرقدس رضوی
  مکان نشرایران - مشهد مقدس
  سال نشر1392ش
  چاپ3
  شابک978-600-299-061-7
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  پ9 پ47 47/35 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سبک زندگی، اثر محمدباقر پورامینی، کتابی است در اشاره به الگوهای رفتاری برگرفته از سیره امام رضا(ع).

  معارف اسلامى ما دربردارنده همه نیازهاى انسانى است و سبک و فرهنگ زندگى زیبایى ارائه مى‌دهد. این سبک در قالب مجموعه‌اى کامل بر همه مسائلى انگشت مى‌گذارد که متن زندگى انسان را در دنیا شکل مى‌دهد. نقش الگوهاى رفتارى در ساخت زندگى حیات‌بخش نیز بسیار مهم است. ازاین‌رو، تکیه بر شخصیت على‌ بن موسى الرضا(ع) در پیاده ‌کردن زندگى معیار و درست، لازم و بایسته است و این هدفى است که نویسنده در اثر حاضر، با الهام از سیره و سخن آن حضرت، در پیش گرفته است[۱].

  کتاب حاضر، پرسش‌هاى خوانندگان را درباره شیوه نیکو زندگى‌کردن، با بهره‌گیرى از میراث رهنمون‌بخش امام خوبان، على ‌بن ‌موسى(ع)، پاسخ مى‌گوید و زیستن مؤمنانه را در پرتوِ ارتباط با خدا و خود و خلق ترسیم مى‌کند[۲].

  مطالب کتاب، به‌صورت پرسش و پاسخ، در قالب چهار فصل ارائه شده است. در فصل نخست، به چهار پرسش، در زمینه سبک زندگی معیار، پاسخ داده شده و بدین طریق، مفهوم سبک زندگی، ارتباط سیره و سبک زندگی، پیروی از سیره و نقش سازنده الگوها در زندگی، تبیین گردیده است[۳].

  در فصل دوم، پرسش‌هایی پاسخ داده شده است که تبیین‌کننده ارتباط انسان با خدا می‌باشد؛ از جمله آنکه: «امام رضا(ع) برای آداب نماز، چه توصیه‌ای می‌فرمودند»؟[۴]، «چرا نماز واجب شده است و چرا باید نماز بخوانیم»؟[۵]، «آیا روایتی درباره نوع نماز خواندن امام رضا(ع) وجود دارد»؟[۶].

  فصل سوم، پرسش‌هایی را در خود جای داده است که به ارتباط انسان با خود، اشاره دارند. در پاسخ به یکی از سؤال‌های این فصل، مبنی بر نقش و تأثیر هویت در زندگی انسان، به‌ویژه جوانان، به این نکته اشاره شده است که هویت، احساس خود بودن را برای انسان و به‌خصوص برای جوانان تقویت می‌کند و احساسی نسبتا پایدار و متکی بر یگانگی خود اوست[۷].

  فصل چهارم، به پرسش‌های مربوط به ارتباط انسان با خلق اختصاص یافته و عناوینی همچون معاشرت کریمانه، احسان و دستگیری، رعایت حقوق مردم، عیادت بیمار، ارتباط با والدین، رفتار با همسر و منشور زندگی جمعی را در خود جای داده است[۸].

  پانویس

  1. ر.ک: درآمد، ص13
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: متن کتاب، ص17-‌20
  4. ر.ک: همان، ص28
  5. ر.ک: همان
  6. ر.ک: همان، ص29
  7. ر.ک: همان، ص55
  8. ر.ک: همان، ص81-‌97

  منابع مقاله

  درآمد و متن کتاب.

  وابسته‌ها