أعلام الهداية: الإمام علي بن موسی الرضا عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  أعلام الهداية: الإمام علي بن موسی الرضا عليه‌السلام
  أعلام الهداية: الإمام علي بن موسی الرضا عليه‌السلام
  پدیدآورانالمجمع العالمی لاهل البیت(ع) (نویسنده)
  ناشرمجمع جهانی اهل بیت(ع)
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۲۲ق
  چاپاول
  زبانعربی
  کد کنگره
  ‏BP36/الف6

  أعلام الهداية: الإمام علي بن موسی الرضا عليه‌السلام اثری است درباره زندگی، شخصیت و امامت امام هشتم. کتاب، با رویکردی کلامی، تاریخ حیات امام هشتم، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را با قلمی روان و به دور از حاشیه‌پردازی تشریح کرده و به مسائل مهم حیات سیاسی و نقش معنوی امام رضا پرداخته و تلاش کرده است، به گونه‌ای به پرسش‌های مطرح درباره آن حضرت پاسخ در خور بدهد و علاقه‌مندان به اطلاعات مربوط به امام را با ایشان آشنا کند.

  مطالب کتاب در چهار باب تنظیم شده است. باب نخست، در سه فصل، و در فصل اول، امام رضا(ع) را در یک نگاه معرفی کرده و فصل دوم و سوم، در باره شخصیت امام و بازتاب آن در اندیشه‌ها و مظاهر آن، مانند زهد، سخاوت، مهمانداری، عبادت و تقوا و دانش آن حضرت است.

  باب دوم از تولد امام آغاز و مراحل حیات فردی آن حضرت ترسیم می‌شود و مدت زمان زندگی امام با پدر بزرگوارش امام کاظم(ع) و مسائل مهم دوران امام کاظم(ع)، مباحث فصل سوم این باب است.

  باب سوم، از غم امام در رحلت پدرش آغاز و مواجهه امام رضا(ع) با هارون الرشید و زوایای آن گزارش می‌شود. فراهم‌شدن گشایش نسبی برای امام، در مقام یک پیشوای معنوی، و رویارویی ایشان با انحرافاتی همانند انحراف فکری، تاراج اموال مسلمانان و انحراف اخلاقی و سیاسی، مباحث دیگری است که نویسنده آنها را پی گرفته و وضعیت بسیار دشوار روزگار امام و حکومت خشن هارون و پسرش امین را گزارش کرده و دوران قبل از ولایتعهدی امام و نقش و فعالیت آن حضرت در انجام رسالت دینی را بازتاب داده است.

  باب چهارم کتاب، اختصاص به ولایتعهدی امام و حوادث پس از آن دارد که حوادث و اوضاع اجتماعی و دینی قبل از ولایتعهدی و قبول ولایتعهدی و بیعت برای آن، و حوادث پس از ولایتعهدی و فعالیت‌های تبلیغی امام از قبیل زمینه‌سازی برای امامت امام جواد، بسترسازی جامعه برای دولت مهدی(عج) در بر می‌گیرد. همچنین در این باب، شهادت امام و احتجاجات و مدرسه ایشان و میراث علمی آن حضرت در عرصه عقل و قرآن و توحید و نبوت و امامت و غدیر و فقه و نیز سخنان و مواعظ امام، گزارش و تحلیل شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص40-41


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها