در مکتب عالم آل محمد: امام علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  در مکتب عالم ال محمد: امام علی بن موسی الرضا(ع)
  در مکتب عالم آل محمد: امام علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام
  پدیدآورانقائمی، علی (نویسنده) شریفی، سید یاسر (محقق)
  ناشرامیری
  مکان نشرتهران
  سال نشر۱۳۷۸ش
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP 47/ق۲،د۴

  در مکتب عالم آل محمد: امام علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام تألیف علی قائمی، با تحقیق سید یاسر شریفی، کتاب حاضر در باره زندگانی امام هشتم شیعیان، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) است که مؤلف، آن را با انگیزه ترسیم زندگی آن حضرت و ارائه راه و روشی که در شرایط آن عصر، یعنی در نیمه دوم قرن دوم هجری و اوایل قرن سوم از سوی ایشان اتخاذ شده، به نگارش در آورده است. وی همچنین کوشیده است تا در این اثر از اسرار ولایت عهدی امام(ع) پرده بردارد.

  این اثر در بیست بخش و هفتاد و یک فصل تنظیم شده است. در چندین بخش، خاندان و ولادت آن حضرت، دوران پیش از امامت، دوران امامت، زمامداران دوران امامت ایشان نام برده شده و در باره آنها مطالبی بیان گردیده است.

  در بخش دیگری، شأن و مقام امام رضا(ع) از زبان سایر معصومان، زندگی ظاهری امام، حالات و عبادات ایشان و شرایط دینی و فرهنگی روزگار امام(ع) تبیین شده است.

  در بخش نهم تا یازدهم، شرایط اجتماعی، سیاسی و جنبش‌های آن دوره بررسی شده و در بخش دوازدهم و سیزدهم، رابطه امام با مردم و مردم با امام و در بخش دیگری، برخورد مأمون با امام رضا(ع) نقل و تحلیل شده و حضور امام رضا(ع) در ایران و حوادثی که میان راه مدینه تا نیشابور برای امام اتفاق افتاده، آمده است.

  شهادت امام رضا(ع)، پیشنهاد ولایت عهدی به امام و انگیزه‌های مأمون از این اقدام، واکنش امام در برابر پیشنهاد مأمون و موقعیت امام در ایران، از جمله مباحث دیگر کتاب است.

  بخش‌های پایانی کتاب به مشکلات حکومت مأمون و نقش فضل بن سهل و شهادت امام رضا(ع) و آثار آن، مزار آن حضرت و آثار و بقایای آن، اختصاص یافته است.[۱]

  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص174


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها