از محضر رضا علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  از محضر رضا علیه‌السلام
  از محضر رضا علیه‌السلام
  پدیدآورانبوذری، میرناصر (نویسنده)
  ناشرنشر عابد
  مکان نشرتهران
  سال نشر1380
  چاپاول
  موضوعحدیث و دعا
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP 47/ب۹الف۴

  از محضر رضا علیه‌السلام تألیف میرناصر بوذری، کتاب، شرح و تفسیر دعای مربوط به امام زمان(عج) است.

  بر اساس روایاتی، امام رضا(ع) به صحابی وفادار خود، یونس بن عبدالرحمان، دعایی را تعلیم داد و آن را به رسم امانت، نزد وی سپرد تا مؤمنان با شناخت و انس با آن، حامی امامت امام زمان(عج) در عصر غیبت باشند.

  در این کتاب، ضمن نقل دعای یاد شده، فراز به فراز آن ترجمه، سپس به تفسیر و توضیح آن پرداخته شده و ضمن بهره‌گیری از آیات و روایات، تلاش شده است تا با نقل روایاتی از امام رضا(ع) بر غنای بحث، افزوده شود.

  نکات مطرح شده در این دعا که در کتاب مفاتیح‌الجنان نیز، پس از دعای «عهد» ذکر شده، محفوظ ماندن و سلامتی امام زمان(عج) و نابودی دشمنان آن حضرت و تبیین مقام و جایگاه امامت است.

  نویسنده، همچنین با نقل روایت‌هایی از امام رضا(ع) به جایگاه امامت، فضایل غدیر، فضایل اهل بیت(ع)، مقام امام علی(ع) و مراد از ثارالله پرداخته و ثارالله را شهیدی دانسته که بهای قطرات خونش تنها ذات اقدس الاهی است.

  نویسنده، همچنین با اشاره به مصایب ائمه(ع)، عبارت «و الوتر الموتور» را شرح کرده و امام حسین(ع) را در میان امامان معصوم از جهت ابعاد مصیبت‌ها و ناگواری‌ها بی همتا معرفی کرده است.[۱]  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص 26


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها