در آستان هشتمین خورشید؛ تاریخ زندگانی، علوم و معارف امام رضا علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  در آستان هشتمين خورشيد: تاريخ زندگاني، علوم و معارف امام رضا عليه السلام
  در آستان هشتمین خورشید؛ تاریخ زندگانی، علوم و معارف امام رضا علیه‌السلام
  پدیدآورانپور اميني، محمد باقر (نویسنده)

  فيروزي، نعمت الله (گردآورنده)

  نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، دانشگاه معارف اسلامي. معاونت پژوهشي (سایر)
  ناشرنهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‏‌ها. دفتر نشر معارف
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1398ش.
  چاپيکم
  شابک978-600-441-197-4
  موضوععلي بن موسي(ع)، امام هشتم، 153 - 203ق.

  علي بن موسي(ع)، امام هشتم، 153 - 203ق. - فضائل

  علي بن موسي(ع)، امام هشتم، 153 - 203ق. -- نظر اهل سنت
  کد کنگره
  ‏4د9پ / 47 BP

  در آستان هشتمین خورشید؛ تاریخ زندگانی، علوم و معارف امام رضا علیه‌السلام تألیف محمدباقر پورامینی، روزگار امامت امام رضا علیه‌السلام به لحاظ تأثیر عمیق و ماندگارش در حیات اعتقادی شیعیان نقطه عطفی به شمار می‌رود، و درست از همین رو، نیازمند حجم عظیمی از فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی برای بازنمایی این رخداد عظیم هستیم. در این راستا، هر اندیشمند و پژوهشگر حوزه مطالعات دینی، در عین حفظ اصالت و عمق هر جریانی، می‌تواند آن را به واضح ترین صورت ممکن، یعنی با نزدیک ترین بیان به مرتبه فهم توده مردم، به مخاطبان خود انتقال دهد. بر همین اساس کاربست پرسش و پاسخ از جمله شیوه‌های بیانی است که سبب می‌گردد مخاطب ما هرچه بهتر مطالب را دریابد. کتاب پیش رو بر همین بنیاد تدوین یافته است.

  ساختار

  مطالب در شش بخش به خوانندگان ارائه می‌شود:

  بخش اول: وصف آفتاب؛ ولادت تا شهادت امام رضا علیه‌السلام

  بخش دوم: بیست سال امامت؛ نگاهی به دوران امامت و رهبری امام رضا علیه‌السلام

  بخش سوم: حیات علمی؛ دانش و دانش گستری امام رضا علیه‌السلام

  بخش چهارم: سلوک سیاسی؛ سیره‌ی سیاسی و مدیریتی امام رضا علیه‌السلام

  بخش پنجم: سبک زندگی، منشور زندگی در منظر امام رضا علیه‌السلام

  بخش ششم: منزلت زیارت؛ ویژگی‌ها و آداب زیارت امام رضا علیه‌السلام

  گزارش کتاب

  دوران امامت امام رضا علیه‌السلام (203-183ق) علاوه بر آنکه از ساحت‌های اعتقادی و فرهنگی، دورانی کم نظیر و بلکه بی نظیر است، از جهت سیاسی نیز دورانی ویژه به حساب می‌آید. پیشنهاد ولایت عهدی به حضرت، حضور در ایران، فراوانی مناظره‌ها، مواجهه با فرقه‌ی انحرافی واقفیه و فراوانی تحرک‌های علویان در آخرین سال‌های امامت آن حضرت و. .. از جمله مواردی است که به اهمیت این دوران می‌افزاید.

  هجرت و حضور امام رضا علیه‌السلام در ایران به لحاظ تأثیر عمیق و ماندگارش در حیات اعتقادی شیعیان نقطه‌ی عطفی به شمار می‌رود، و درست از همین رو، نیازمند حجم عظیمی از فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی برای بازنمایی این رخداد عظیم است. گذشت زمان نه تنها از اهمیت بحث در این موضوع نکاسته، بلکه بر آن افزوده است، هم اکنون که بیش از دوازده قرن از شهادت امام رضا علیه‌السلام می‌گذرد آستان ملائک پاسبان آن امام همام همچنان نقطه‌ی اتکای جامعه‌ی شیعی و کعبه‌ی آمال و قبله‌ی نیاز مردم این آب و خاک و بسیاری از ارادتمندان آن حضرت از دیگر کشورهاست.

  هدف از تهیه‌ی چنین جستاری تبیین صحیح و روان حیات و معارف رضوی است. یک نکته‌ی اساسی در خور یادکرد این است که اساسا تبیین عمیق پژوهشی حیات و معارف امام رضا علیه‌السلام مطمح نظر نگارنده محترم در این اثر نبوده است بلکه تلاش شد است با تکیه بر منابع اصیل مهم‌ترین سؤالات در سیره و زندگی و معارف امام رضا علیه‌السلام پاسخ داده شود. استفاده از گفتار عاری از ابهام، ایهام و غموض شرط لازم آگاهاندن مردم از حقایق و رسوح دادن باورهای رضوی به ذهن و ضمیر آنان است. یک اندیشمند و پژوهشگر در حوزه‌ی مطالعات دینی، در عین حفظ اصالت و عمق هر رأی و فکر، می‌تواند آن را به واضح ترین صورت ممکن، یعنی با نزدیک ترین بیان به مرتبه فهم توده مردم، به مخاطبان خود انتقال دهد.آن سان که ملاحظه می‌گردد؛ کاربست پرسش و پاسخ برای تبیین هرچه بهتر مطالب در ذهن مخاطب است.[۱]

  پانويس


  منابع مقاله

  کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

  وابسته‌ها