امام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام، منادی توحید و امامت

  از ویکی‌نور
  ‏امام علي بن موسي الرضا عليه السلام منادي توحيد و امامت
  امام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام، منادی توحید و امامت
  پدیدآورانمعيني، محمد جواد (نویسنده)
  ناشرآستان قدس رضوي. بنياد پژوهشهاي اسلامى
  مکان نشرايران - مشهد مقدس
  سال نشر1381ش.
  چاپپنجم
  شابک964-444-538-4
  موضوععلي بن موسي(ع)، امام هشتم، 153 - 203ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏م‎‏6‎‏الف‎‏8 / 47 BP

  امام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام، منادی توحید و امامت تألیف محمدجواد معینی، پژوهشی است در سیره عملی امام رضا(ع) و بررسی زوایای گوناگون زندگانی آن حضرت.

  این کتاب، با استفاده از منابع تاریخی و حدیثی شیعه و سنی و به شیوه توصیفی ـ تحلیلی تألیف شده و در یازده بخش سامان یافته است، بخش نخست، سیری اجمالی در زندگانی امام هشتم و بخش دوم، در امامت آن امام است که در آن نصوص امامت و پیدایش واقفیه بازکاوی شده است.

  شخصیت معنوی، اخلاقی و علمی امام، بخشهای بعدی کتاب را تشکیل می‌دهد. بخشی دیگر از کتاب به تاریخ سیاسی امام رضا(ع) اختصاص یافته و در آن زندگی هارون‌الرشید، امین و مأمون، و شخصیت آنها و عقایدشان به صورت اجمال گزارش و بررسی شده است.

  بخشی از این نوشته هم به خط مشی امام در برابر حکومتهای دوران خود اختصاص یافته و آن گاه سفر امام از مدینه به مرو گزارش شده است. در همین بخش از شخصیت مأمون و سیاست‌های وی، طرح ولایتعهدی حضرت رضا و پذیرش آن از سوی امام و دلایل و پیامدهایش و عهدنامه ولایتعهدی بحث و تحلیل شده است.

  شهادت امام، عامل آن، زمان و مکان و مرقد امام و معارفی از امام رضا(ع) و آموزه‌های علمی امام هم به صورت اجمالی در بخش پایانی کتاب گزارش و مأخذ آنها نیز ذکر گردیده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص63-64


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها