اشتهاردی، علی‌پناه

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از اشتهاردی، علی پناه)
  اشتهاردی، علی پناه
  نام اشتهاردی، علی پناه
  نام‌های دیگر پ‍ن‍اه‌اش‍ت‍ه‍اردی‌، ع‍ل‍ی‌

  آی‍ت‌ال‍ل‍ه اش‍ت‍ه‍اردی‌

  نام پدر  يوسف
  متولد 1296 ش
  محل تولد اشتهارد
  رحلت 1387ش یا 1429 ‌‎ق
  اساتید آيات عظام: سيد‌ ‎محمدرضا گلپايگانى، سيد‌ ‎محمد حجت كوه‌كمره‌اى تبريزى، حاج سيد‌ ‎محمدتقى خوانسارى و سيد‌ ‎صدرالدين صدر، امام خمينى
  برخی آثار

  تقریر بحث سیدنا الأستاذ... السید حسین الطباطبائي البروجردي في القبلة، الستر و الساتر، مکان المصلي

  کد مؤلف AUTHORCODE00195AUTHORCODE

  علی‌پناه اشتهاردى (1296-1387ش)، از فقهاء و اساتید سطوح عالی حوزه، استاد اخلاق.

  ولادت

  او در روز هفتم محرم سال 1340 هجرى قمرى در شهر اشتهارد ديده به جهان گشود. شغل پدرش آرايشگری (سلمانى) و مادرش خانه‌داری بود. هر دو از مردمان مؤمن و ساده زيستى بودند كه از راه كار و كارگرى زندگى خود را اداره می‎كردند.

  على پناه نه ماهه بود كه پدر را از دست داد و مادرش مسئولیت تربيت او و ديگر فرزندانش را بر عهده گرفت. مادر برای گذراندن امور زندگى و امرار معاش روزانه با آسياى دستى برای مردم آرد تهيه و با دستمزد آن مخارج خود و بچه‌هایش را تأمين می‎كرد.

  تحصیلات

  او در شش سالگى به مكتب خانه محله فارچى آباد زادگاهش رفت و در دو سال قرآن خواندن را آموخت. سپس تحصيلات ابتدايى را تا 11 سالگى ادامه داد.

  آیت‌الله اشتهاردى در سن يازده سالگى نزد حاج شيخ يحيى تقوى ادبيات عرب را آغاز و تا هفده سالگى از محضر وى بهره‌هاى فراوان برد.

  سپس به حوزه علميه قم هجرت كرد و دروس سطح را در محضر آيات عظام: سيد‌ ‎شهاب‌الدين مرعشى نجفى، حاج شيخ مرتضى حائرى، حاج سيد‌ ‎محمدرضا گلپايگانى، سيد‌ ‎صادق شريعتمدارى تبريزى، شيخ عبدالرزاق قائنى، شيخ محمد على کرمانى، سيد‌ ‎احمد خوانسارى و امام خمينى به پایان برد.

  دروس سطح عالى فقه را نزد آيات عظام: سيد‌ ‎محمدرضا گلپايگانى، سيد‌ ‎محمد حجت كوه‌كمره‌اى تبريزى، حاج سيد‌ ‎محمدتقى خوانسارى و سيد‌ ‎صدرالدين صدر و مقدارى نزد امام خمينى فرا گرفت. اما عمده دروس اصول و فقه را از محضر آیت‌الله حاج آقا حسین بروجردى و پس از رحلت ايشان از محضر آیت‌الله حاج شيخ محمد على اراكى فرا گرفت.

  در كنار تحصیل، به تدريس دروس سطح و دوره عالى در حوزه علميه قم نيز اشتغال داشت.

  او همچنین در ايام تحصيل حوزه شب‌هاى پنج شنبه، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، در مدرسه فيضيه و صبح پنجشنبه‌ها در بيت قديمى امام خمينى و ايام ماه رمضان در بيت رهبرى ساعتى را به تدريس اخلاق اختصاص می‌دادند.

  وفات

  آيت‌الله حاج شيخ علی‌پناه اشتهاردی استاد عالي حوزه علميه قم بين نماز مغرب و عشاء در مدرسه فيضيه قم دچار عارضه قلبی شد و پس از عمری تحقيق و تاليف و تبليغ معارف مکتب اهل‌بيت(ع) در شامگاه تير ماه 1387ش و در سن 87 سالگی دار فانی را وداع گفت و به ديدار معبود شتافت.

  آثار

  1. جامع مدارک العروة الوثقى (30 جلد)؛
  2. التعاليم الاخلاقية؛
  3. رد کتاب شهيد جاويد؛
  4. حكومت انبياء و ائمه عليهم‌السلام؛
  5. واجبات مجلس فقها؛
  6. واجبات مجلس شوراى اسلامى؛
  7. لماذا التغريب؛
  8. بعضى از دستاوردهاى انقلاب اسلامى؛
  9. حاج آقا حسین بروجردى؛
  10. تقرير درس كفاية الاصول امام خمينى(ره)؛
  11. تعليق بر کتاب‌هاى ايضاح الفوائد و روضة المتقين[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: سلمانی آرانی، حبیب‌الله، ج7، ص465-473

  منابع مقاله

  سلمانی آرانی، حبیب‌الله، گلشن ابرار، تألیف جمعی از پژوهشگران، پژوهشکده باقرالعلوم، سازمان تبلیغات اسلامی، قم، 1386.

  وابسته‌ها