فیاضی، غلامرضا

  از ویکی‌نور
  فیاضی، غلامرضا
  نام فیاضی، غلامرضا
  نام‌های دیگر
  نام پدر اسدالله
  متولد 1328 م
  محل تولد قم
  رحلت
  اساتید دوزدوزانى

  وحيد خراسانى

  آيت‌الله جوادى آملى

  برخی آثار هستی و چیستی در مکتب صدرایی

  منطق همراه با متن عربی

  نهاية الحكمة (فیاضی)

  کد مؤلف AUTHORCODE05851AUTHORCODE

  غلامرضا فياضى (متولد 1328ش)، استاد سطح عالی حوزه، عضو هیئت مدیره مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه

  ولادت

  در سال 1328ش در قم به دنيا آمد.

  پدرش مرحوم حاج اسدالله، به پيشه بنايى اشتغال داشت و از همان راه روزگار مى‌گذراند.

  تحصیلات

  استاد فياضى پس از اينكه قرآن و بخشى از دروس فارسى را نزد مادر خود و مكتب‌خانه فرا گرفت، با پدر خود به بنايى ساختمان مى‌رفت. در يكى از روزها كه با پدر خود به منزل روحانى جليل‌القدرى براى تعمير ساختمان رفته بود، مورد عنايت آن روحانى جليل‌القدر قرار گرفت و با عنايت او و رخصت پدر به امر اشتغال در حوزه علميه قم روآورد. پس از طى مقدمات، به دروس سطح در نزد استادان مشهور آن روزگار راه يافت و سپس به درس خارج فقه و اصول استادان برجسته حوزه علميه قم رفت و سالها از محضر آنان بهره‌مند شد.

  او همزمان با تحصيل فقه و اصول، علوم عقلى را نيز در نزد استادان خبره فراگرفت، به‌گونه‌اى كه بعدها خود به تدريس آن دروس روآورد و درس او در زمره بهترين دروس حوزه در علوم عقلى به شمار رفت.

  استاد فياضى در سالهاى تحصيل خود به محضر استادان برجسته بسيارى شرفياب شد. او جامع المقدمات را نزد مرحوم شيخ محمدحسن قاضى‌زاده كه همانا مشوق اصلى او براى رو آوردن به تحصيل در حوزه بود، فرا گرفت.

  دروس ديگر حوزه را نزد اساتيدى همچون حجج اسلام و حضرات آيات باكويى، شيخ حسن تهرانى، جليلى، دوزدوزانى، فاضل هرندى، سيد ابوالفضل موسوى تبريزى، تقديرى، نورى همدانى، مؤمن قمى، شيخ على پناه اشتهاردى و فاضل لنكرانى گذراند.

  وى از سال 1351ش به مدت چهارده سال در دروس خارج حضرات آيات آقايان گلپايگانى، اراكى، حائرى، شاه‌آبادى، شيخ كاظم تبريزى، شيخ جواد تبريزى و وحيد خراسانى شركت كرد.

  او در بخش علوم عقلى، شرح منظومه سبزوارى را نزد آيت‌الله گرامى، بدايه را نزد آيت‌الله جوادى آملى، نهايه را نزد آيت‌الله مصباح يزدى و اسفار را نزد آيت‌الله جوادى آملى فرا گرفت. همچنين او تمهيدالقواعد و شرح فصوص الحكم را نزد آيت‌الله جوادى آملى آموخت.

  ايشان در سالهاى متمادى و از سالهاى آغازين تحصيل به امر تدريس اهتمام ويژه‌اى داشت. او دروس مختلف دوره مقدمات و سطح را بارها تدريس كرده و سپس به تدريس بدايه، نهايه و شرح اشارات رو آورد و هم اكنون نيز به تدريس اسفار اشتغال دارد. تبيين زيبا و استوار علوم عقلى از ويژگى‌هاى اوست و دروس و حتى نوارهاى تدريس او همواره مورد استفاده طلاب بوده است.

  وى كه از اعضاى جامعه مدرسين است، هم اكنون در حوزه علميه قم، مؤسسه امام خمينى(ره) و مراكز علمى ديگر به تدريس اشتغال دارد.

  آثار

  1. المنطق.
  2. درآمدى بر معرفت‌شناسى.
  3. منطق.
  4. تصحيح نهاية الحكمة.
  5. هستى و چيستى در مكتب صدرايى.

  وابسته‌ها