دوزدوزانی تبریزی، محسن

  از ویکی‌نور
  دوزدوزانی تبریزی، محسن
  نام دوزدوزانی تبریزی، محسن
  نام‎های دیگر
  نام پدر میرزا محمود دوزدوزانى
  متولد 1307ش
  محل تولد تبریز
  رحلت 21 تیر 1397ش
  اساتید سید هادى خسروشاهى

  آیت‌الله مشکینى

  امام خمینى

  میرزا هاشم آملى

  برخی آثار نقش افق در ثبوت هلال: کاوشي در مباحث فقهي - نجومي به ضميمه رساله هلاليه

  أجود الشروح في شرح معالم‌الدين في الأصول

  کد مؤلف AUTHORCODE02448AUTHORCODE

  محسن دوزدوزانى (1307-1397ش)، از اساتید برجسته حوزه علمیه قم، از اعضاء سابقه جامعه مدرسین،

  ولادت

  در سال 1307ش در تبریز دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم حاج میرزا محمود دوزدوزانى، از عالمان بزرگ تبریز بود که سال‌ها در نجف اشرف به تحصیل و تدریس پرداخته و شاگردان بسیارى - از جمله علامه امینى(ره) - را تربیت کرده بود. جد پدرى وى نیز مرحوم محمدحسن دوزدوزانى مشهور به فخرالعلماء بود.

  تحصیلات

  دوزدوزانى تحصیلات خود را از مکتب‌خانه آغاز کرد. پس از آن به تحصیل علوم دینى روى آورد و تحصیلات نخستین خود در این زمینه را در تبریز و نزد عالمان و استادان وارسته آن دیار شروع کرد؛ در درس «شرح لمعه» حضرات آیات سید هادى خسروشاهى و میرزا جوادآقا سلطان‌القراء حاضر مى‌شد. «رسائل» را نیز نزد پدر و آیت‌الله سید حسین قاضى طباطبائى خوانده بود. با پشت سر نهادن بخشى از دروس دوره سطح، به قم آمد تا از محضر عالمان و استادان آن دیار نیز بهره‌هاى بسیار ببرد.

  در قم، در درس‌هاى «رسائل» و «مکاسب» و «کفایه» آیت‌الله مشکینى و آیت‌الله مجاهدى تبریزى حضور یافت.

  وى سپس به درس خارج فقه و اصول عالمان بزرگى همچون امام خمینى(ره)، میرزا هاشم آملى، شریعتمدارى رفت؛ اما عمده تحصیل او در این بخش در نزد امام(ره) بود.

  او در طى این سال‌ها به تحصیل علوم عقلى نیز مبادرت ورزید و از شرکت در جلسات درس اخلاق استادان عالم و عامل خود نیز غافل نمى‌ماند. تدریس دروس فراگرفته نیز از اشتغالات مهم او در دوره تحصیل بود.

  وى در سال‌هاى تحصیل خود با طلاب و فضلاى بسیارى رابطه دوستى داشت و درس‌هاى آموخته را با آنان مباحثه مى‌کرد؛ از جمله آن‌ها مى‌توان از میرزا حسین احمدى ایوقى از شاگردان ممتاز حضرت امام خمینى(ره) نام برد.

  او تاکنون فعالیت‌های علمى و فرهنگى بسیارى از خود برجاى نهاده است. او که از نخستین سال‌هاى تحصیل، به تدریس کتاب‌هاى پیش‌آموخته مى‌پرداخت، کتب دوره مقدمات و سطح را بارها و بارها تدریس کرده است و سال‌هاست که به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد. از این رهگذر شاگردان بسیارى تربیت کرده که از جمله آن‌ها، حسینى بوشهرى را مى‌توان نام برد.

  وفات

  آيت‌الله‌ محسن دوزدوزانی‌ پس از سالها حضور در قم و تلاش در جهت تدريس‌ و تربيت‌ طلاب‌ علوم دینی، سرانجام در تاریخ 1397/04/21 در سن 90 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به لقاءالله پیوست.

  آثار

  1. أجود الشروح در شرح معالم الأصول؛
  2. حاشیه بر رسائل؛
  3. حاشیه بر تقریر آیت‌الله علامه نائینى؛
  4. تلخیص امالى سید مرتضى؛
  5. شرح مکاسب مبسوط.

  منابع مقاله

  برگرفته از پایگاه اینترنتى جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

  وابسته‌ها