حياة الإمام المنتظر عجل‌الله‌فرجه‌الشريف المصلح الأعظم: دراسة و تحليل

  از ویکی‌نور
  حیاة الإمام المنتظر (عجل الله فرجه الشریف) المصلح الأعظم: دراسة و تحلیل
  حياة الإمام المنتظر عجل‌الله‌فرجه‌الشريف المصلح الأعظم: دراسة و تحليل
  پدیدآورانباقر قرشی، مهدی (محقق) قرشی، باقر شریف (نویسنده)
  عنوان‌های دیگردراسه و تحلیل
  ناشردار الجواد الائمه علیه‌السلام
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1429 ق
  چاپ1
  موضوعفتن و ملاحم

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - سرگذشت‌نامه

  مهدویت
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏51‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏4‎‏ح‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE13641AUTOMATIONCODE

  حياة الإمام المنتظر المصلح الاعظم، كتابى است به زبان عربى، نوشته شيخ باقر شريف القرشى، از نويسندگان شيعى معاصر كه به بررسى موضوع زندگانى حضرت صاحب الزمان عليه‌السلام و نيز موضوع غيبت و علائم ظهور مى‌پردازد.

  ساختار

  كتاب مشتمل بر سخنى از نویسنده و نيز مقدمه‌اى به قلم وى و ده بخش مى‌باشد.

  گزارش محتوا

  انديشه مهدویت در جهان‌بينى اسلامى از جايگاه ويژه‌اى برخوردار است، از اين‌رو توجه و اهتمام مضاعف بدان امرى مطلوب است، چرا كه امام مهدى(ع) حقيقتى نورانى است كه با سيره خود، كه همانا سيره و روش پيامبر اكرم(ص) است، كرانه‌هاى زندگى انسانى را روشن مى‌سازد؛ از اين رو بر مومنان در زمان غيبت لازم است، در انتظار فرج به سربرده و زمينه را براى ظهور مصلح جهانى فراهم نمايند.

  بنا به گفته مؤلف، موضوع مهدویت و انتظار بيش از آن كه در آثار علماى شيعه انعكاس يافته باشد، در منابع اهل سنت مورد بررسى قرار گرفته است؛ از اين‌رو انكار مهدى(ع) از جانب برخى افراد نظير ابن‌ خلدون يا احمد امين مصرى جز از سر عناد و لجاج ايشان نيست، بدين جهت است كه هيچ يك از خوانندگان آثار اينان، وقعى به ديدگاه‌هاى ايشان نمى‌نهند.

  مؤلف در اين كتاب، به معرفى برخى صفات و ويژگى‌هاى شخصيتى حضرت امام مهدى(ع) پرداخته و درباره بلايا و مشكلاتى كه از جانب حكّام جور متوجه سادات علوى و شیعیان اهل‌بيت طى قرون و اعصار گرديده سخن مى‌گويد. همچنين از زمان و مكان ظهور حضرت كه در روايات بدان اشاره شده، سخن گفته و درباره سياست امام و روش حكومت ايشان، پس از ظهور مطالبى را با استفاده از روايات بيان مى‌نمايد. سخن درباره اصحاب خاص حضرت و مجاهدان در ركاب آن امام منتظر و نيز علائم ظهور حضرتش مطالب ارزنده ديگرى است كه در اين كتاب بيان گرديده است.

  اينك به ترتيب به برخى مباحث مطرح شده، در بخش‌هاى مختلف كتاب اشاره مى‌گردد:

  بخش اول: زندگانى حضرت

  معرفى پدر بزرگوار حضرت، مادر بزرگوار ايشان و نام‌هاى آن بانو و ستايش ايشان از زبان امامان معصوم(ع)، ميلاد مبارک حضرت، نام‌گذارى و القاب حضرت، صفات و ويژگى‌هاى حضرت مهدى(ع) و....

  بخش دوم: ويژگى‌هاى نفسانى و نيز سيره حضرت

  در اين بخش درباره گستره علوم حضرت، زهد، صبر، عبادت، شجاعت، سخاوت حضرت و نيز پايدارى ايشان در راه حق، مطالبى بيان گرديده است.

  بخش سوم: ميراث درخشان حضرت

  حاوى دعاهاى رسيده از حضرت، زيارت امام حسين(ع) از زبان مبارک امام، نامه‌هاى حضرت و نيز نمونه‌اى از مسائل فقهى كه حضرت بدان‌ها پاسخ داده است.

  بخش چهارم: غيبت صغرى و كبرى

  تصريح امام عسكرى(ع) بر امامت مهدى(ع) بعد از ايشان، شهادت حضرت امام عسكرى(ع)، جعفر كذّاب، غيبت صغرى(زمان و مكان)، پاسخ‌گويى به برخى ياوه‌گويى‌ها درباره سرداب، معرفى نواب خاص حضرت(نوّاب اربعه)، معرفى مدعیان مهدویت؛ مانند مهدى سودانى، مهدى تهامة و....

  بخش پنجم: پرتوى بر غيبت امام(ع)

  در اين بخش درباره اسباب غيبت امام سخن گفته شده و از ترس از عباسيان، آزمايش و امتحان مردم، بيعت ننمودن حضرت با ستمكاران، به عنوان اسباب غيبت نام برده شده و موضوع غيبت از اسرار الهى برشمرده شده است.

  در ادامه اين بخش به برخى سؤالات در زمينه غيبت؛ نظير: فائده غيبت، طولانى بودن عمر شريف حضرت و... پاسخ داده شده است.

  بخش ششم: بشارت‌دهندگان به ظهور حضرت

  در اين بخش رواياتى از پيامبر اكرم(ص) و ائمه معصومين(ع)، كه در آن‌ها به ظهور حضرت بشارت داده شده، نقل گرديده است.

  بخش هفتم: ظهور مصلح بزرگ؛ انديشه‌اى مقدس و تاريخى

  در اين بخش، مؤلف به بررسى انديشه ظهور مصلح از ديدگاه مسيحيت پرداخته است.

  بخش هشتم: مومنان و منكران

  تمام فرق اسلامى در ضرورت ايمان به ظهور مهدى(ع) اتفاق نظر دارند؛ اما درباره ولادت حضرت و وجود ايشان اختلاف ديدگاه وجود دارد. مؤلف در اين بخش به معرفى شخصيت‌هاى بسيارى از اهل سنت و شیعیان كه قائل به ولادت حضرت و وجود ايشان هستند، پرداخته و از كسانى؛ چون: محمد بن طلحه شافعى، ابن عربى، ابن اثير، ابن جوزى، ابن خلّكان، بيهقى، بخارى كه همگى از علماى اهل سنت هستند، نام مى‌برد و در ادامه از كتاب‌هايى كه درباره حضرت نگاشته شده، نام برده و اشعارى را از شاعرانى كه به وجود حضرت ايمان داشته‌اند، نقل مى‌كند.

  از جمله كسانى كه به گفته مؤلف منكر وجود حضرت حجت هستند، مى‌توان به ابن‌ خلدون، احمد كسروى، احمد امين و...اشاره كرد.

  بخش نهم: علائم ظهور

  در اخبار و روايات، درباره علائم ظهور حضرت مطالبى بيان گرديده كه برخى از اين علائم حتمى و برخى ديگر غير حتمى‌اند. مؤلف در اين بخش به بيان برخى از علائم حتمى ظهور؛ نظير: فراگيرشدن ظلم و ستم، اشراط الساعة، خروج دجّال، خروج سفيانى، پرچم‌هاى سياه و....

  بخش دهم: زمان و مكان ظهور حضرت

  در اين بخش، مؤلف با استفاده از روايات معصومين(ع)، درباره زمان ظهور حضرت و نيز مكانى كه از آن مكان ظهور خواهند نمود و نيز شروطى كه حضرت براى بيعت‌كنندگان با خود معين مى‌نمايد و... مطالبى را بيان مى‌دارد.

  وضعيت كتاب

  كتاب حاضر مشتمل پاورقى‌هايى به قلم مؤلف و فهرست مطالب مى‌باشد.

  منابع مقاله

  1- متن كتاب

  2- مقدمه مؤلف


  وابسته‌ها