نرم‌افزار نور الولایه (نسخه2) گنجینه منابع امامت و ولایت

  از ویکی‌نور
  نور الولایه
  2
  NURNoorAlWilayah2J1.jpg
  نام عربینور الولاية
  نام لاتینNoor al-Wilayah
  مخاطبطلاب، دانشجویان، اساتید، پژوهشگران علوم و معارف اسلامی
  تولید کنندهمرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
  کشور تولید کنندهایران
  زبان واسط کاربریعربی انگلیسی فارسی
  زبان منابعفارسی و عربی
  تعداد کتاب‌ها555 عنوان کتاب
  عربی: 378
  فارسی: 178
  سیستم عامل مورد نیازویندوز
  شماره شناسنامه نرم افزار8-02202-059151
  وبگاه رسمیپایگاه نورسافت
  وبگاه خریدپایگاه نورشاپ
  اجرای آنلاینپیشخوان برخط نرم افزارهای نور

  نرم‌افزار نور الولایه 2 متن 555 عنوان کتاب در 1122 جلد از منابع مهم در زمينه امامت و ولايت، به زبان عربی و فارسی


  معرفی برنامه

  مطابق با عقیده شیعه امامیه، سرسلسله مدافعان حریم ولایت و امامت علوی، پاره تن پیامبر، حضرت فاطمه زهرا(س) است که در مسیر دفاع از امامت به شهادت رسید و پس از ایشان، طی گذشت قرن‌ها، رادمردان غیور عرصه دفاع از ولایت، نسل در نسل با اقتدا به آن مظلومه شهیده و با تمسک به آموزه‌های گهربار معصومان(ع) همان مسیر مقدس را ادامه داده‌اند و کوشیده‌اند تا با اثبات حقانیت امیرالمؤمنین(ع)، شبهات و توجیهات مخالفین را پاسخ داده و باطل نمایند.

  اکنون، نور الولایه 2 به دنبال تجمیع بخش مکتوب آن کوشش‌ها و فریادهای عاشقانه‌ای است که در طول قرون در راستای دفاع از ولایت علوی از جگرهای داغدار و سینه‌های سوخته از غربت و مظلومیت حضرت ابوالحسن امیرالمؤمنین(ع) برخاسته است؛ مظلومیتی بیست‌وپنج‌ساله که به تعبیر حضرتش، گویی خاری در چشم و استخوانی در گلو داشت و تحمل می‌نمود و برای حفظ دین محمد مصطفی(ص) به‌مصلحت، صبر و سکوت پیشه می‌فرمود.

  نورالولایه 2، بستر عالمانه‌ای است که درصدد ارتقای سطح آگاهی و ایجاد فضای گفتگوی طرفینی و پژوهش‌های حقیقت‌جویانه میان مذاهب اسلامی است؛ امید آن می‌رود به کمک این حرکت علمی که زمینه‌ساز تبادل نظرات و گفتگوهای عالمانه شفاف، منصفانه و به‌دور از تعصب است، گامی مفید در مسیر تقویت و تحکیم وحدت جامعه اسلامی برداشته شود و نیز موجب تقریب عقاید حقه میان شیعیان و برادران اهل سنت گردد. باشد که همه ما مسلمانان، با تمسک و عمل به حدیث شریف ثقلین در طریق حقیقت و مسیر اطاعت از پیامبر اکرم(ص) ثابت‌قدم مانده و رستگار شویم.

  پیشینه تولیدات مرکز در موضوع امامت

  مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور که در آغاز بر پایه فعالیت‌های حدیثی جمعی از پژوهشگران حوزه علمیه قم و تلاش برای عرضه احادیث با استفاده از ابزار روز و کارآمد رایانه‌ای، تأسیس شده است، همواره در پی تولید و ارتقای کیفیت نرم‌افزارهای حدیثی یا معارف برخاسته از حدیث بوده و خواهد بود.

  پیش از این در موضوع امامت نسخه اول نرم‌افزار نور الولایه که در بردارنده 16 عنوان کتاب به دو زبان فارسی و عربی می‌باشد، توسط مرکز، تولید و عرضه شده است.

  در رابطه با وجود برخی منابع حوزه امامت در نرم‌افزار کتابخانه کلام اسلامی از آنجا که در آن نرم افزار، موضوع امامت در کنار سایر موضوعات کلامی و به‌صورت غیر تخصصی مورد بحث قرار گرفته، همین امر ضروری نمود تا در کنار وفای به وعده به‌روزرسانی نسخه نخست نور الولایه، کتابخانه‌ای ویژه برای گردآوری کتب خاص امامتی تولید گردد؛ بنابراین با تولید نور الولایه 2 به‌گونه‌ای چشمگیر نسبت به ارتقای محتوایی و ساختاری نسخه پیشین اهتمام شده است.

  انگیزه‌های تولید برنامه

  از آنجا که بسیاری از محققان برای مطالعه و پژوهش در موضوعات مرتبط با امامت و خلافت، نیازمند مراجعه به کتب اختصاصی در این حوزه می‌باشند و از سوی دیگر تا به ‌حال هیچ‌گونه نرم‌افزاری نتوانسته است مشکل پراکندگی کتب این حوزه مطالعاتی را برطرف سازد؛ بنابراین انگیزه اصلی از تولید این نرم‌افزار، زدودن کاستی‌های موجود از طریق تجمیع حداکثری کتب و منابع مرتبط با امامت بوده است. در سالیان اخیر که با پیدایش نرم‌افزارهای رایانه‌ای، امکان بهره‌برداری از داده‌های مختلف علوم اسلامی، بیش از پیش فراهم آمده، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور کوشیده است با هدف ترویج مبانی کلامی امامیه در شناسایی، اثبات و صیانت از حقانیت امامت و خلافت حضرت امیرالمؤمنین(ع) و ائمه معصومین(ع) و به‌تبع آن دفع شبهات و اشکالات، کتابخانه‌ نور الولایه 2 را تولید و به اساتید و پژوهشگران مراکز حوزوی و دانشگاهی، به‌ویژه امامت‌پژوهان و نیز سایر جویندگان حقیقت تقدیم نماید.

  تعریف و دامنه محتوایی برنامه

  نور الولایه 2، کتابخانه‌ای غنی و جامع از مهم‌ترین منابع اصلی، فرعی و مرتبط با موضوع امامت و عقاید تشیع از متقدمین، متأخرین و نویسندگان معاصر است که تمامی سبک‌ها و گرایش‌های گوناگون را در بر دارد که شامل تبیینی، تحلیلی، تطبیقی و مقارن، نقدمحور، تدافعی و پاسخ به شبهات، مطالعات تاریخی و کتب مستبصرین می‌گردد.

  از آنجا که مسائل مرتبط با حوزه امامت، بسیار گسترده و پرشاخه بوده و با برخی موضوعات دیگر گره خورده است، بنابراین در گردآوری منابع نور الولایه 2 به‌گونه‌ای تدبیر شده است که این کتابخانه به معنای واقعی کلمه، جامع بوده و تمامی موضوعات مرتبط را در خود جای دهد که اهم آن‌ها عبارت است از: کلیات و ادله امامت عامه و خاصه، مقامات امامان، شئون و مناصب امام، خصائص و صفات امام، فضائل و مناقب، تاریخ و حوادث صدر اسلام، سیره و تاریخ زندگانی امیرالمؤمنین(ع) به شکل ویژه و سایر ائمه معصومین(ع) و مبانی فقهی و کلامی مورد اختلاف با اهل سنت و...

  همچنین در این کتابخانه به تناسب موضوع و تا به‌اندازه‌ای که بتوان برای اثبات امامت و فضائل امیرالمؤمنین(ع) و ائمه اطهار(ع) از آن‌ها بهره گرفت از منابع اهل سنت، زیدیه و اسماعیلیه نیز استفاده شده است.

  با توجه به تولید نرم‌افزار تخصصی وهابیت، در این کتابخانه از آوردن منابع پاسخگو به شبهات و تاریخ وهابیت به میزان ضرورت بسنده شده است.

  • با هدف تسریع دسترسی کاربر، دامنه موضوعی و تخصصی هر یک از منابع با توجه به گرایش غالب محتوای آن تهیه شده و در اختیار کاربر قرار گرفته است؛ البته باید توجه داشت که در مورد برخی کتب اصلی کلامی شیعه که مطالبی فراتر از موضوع نور الولایه 2 دارد، دسته‌بندی موضوعی برای آنها ناظر به محتوای کل کتاب نیست، بلکه نسبت به همان بخش مرتبط با نرم افزار است که با توجه به کاربرد و استفاده کاربر تفکیک و تعریف شده است.
  • علی‌رغم جامعیت نسبی منابع مرتبط با امامت در این نرم‌افزار، با توجه به مشکلات موجود در مالکیت معنوی برخی آثار و نیز زمان‌بر بودن فرایند تایپ، تصحیح و فرمت تخصصی متون‌ در خصوص برخی منابع دیگر، افزودن سایر کتب به نسخه‌های تکمیلی و یا بسته‌های به‌روزرسانی واگذار شده است.

  قابلیت‌ها و امکانات برنامه

  برخی از مهم‌ترین امکانات و ابزارها که به‌منظور تسهیل مطالعه و پژوهش در این برنامه در اختیار کاربر گرفته، شامل موارد ذیل می‌گردد:

  1. امکان تغییر اندازه صفحه نمایش در نمایشگرهای مختلف و تغییر قلم و رنگ؛
  2. انتقال مطالب کتاب (فیش‌برداری) به‌طور مستقیم از برنامه به یادداشت؛
  3. امکان تفکیک و چینش آثار بر اساس قرن، سال وفات و مذهب نویسنده، شامل امامیه، زیدیه و اسماعیلیه و اهل سنت؛
  4. امکان ساخت دامنه کتب دلخواه توسط کاربر و جستجو در دامنه دلخواه؛
  5. امکان انجام جستجوی ساده و پیشرفته با استفاده از عملگرها و نیز از طریق ریشه کلمات و الگوسازی؛
  6. امکان انجام جستجوی مستقل و هم‌زمان برخط (Find) در کتب مختلف؛
  7. ارائه واژه‌یاب و لغت‌نامه هوشمند دربردارنده کاربردی‌ترین کتب معناشناسی، غريب الحديث و القرآن به زبان عربی و فارسی؛
  8. امکان نمایش و عدم نمایش اِعراب، جداکننده صفحات و پاورقی در کارپوشه نمایش word؛
  9. ارائه متن قرآن کریم به‌همراه ترجمه با قابلیت جستجو در آیات بر اساس ریشه، مشتق و کلمات قرآن؛
  10. ارائه پژوه‌نگار برای مدیریت پژوهش در فیش‌برداری، نمایه‌زنی و تعلیقه‌نویسی‌، یادداشت نور و...


  «کلیه حقوق مادی و معنوی این نرم‌افزار متعلق به مرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى نور است».