راشدی‌نیا، اکبر

  از ویکی‌نور
  حجت‌الاسلام اکبر راشدی‌نیا
  NUR33821.jpg
  ولادت۱۳۵۶ش
  محل تولدتبریز
  منصبریاست پژوهشگاه مطالعات تقریبی، معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور
  اطلاعات علمی
  اساتید

  اکبر راشدی‌نیا (متولد 1356ش)، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم، ریاست پژوهشگاه مطالعات تقریبی، معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور

  ولادت

  در سال ۱۳۵۶ش در تبريز به دنیا آمد.

  تحصیلات

  تحصیلات حوزوی خود را در تبریز شروع کرده و در سال ۷۲ وارد حوزه علمیه قم شد.

  وی بخشی از دروس سطح فقه و اصول و همچنین کتب حکمت و عرفان را در تبریز از محضر حضرت آیت‌الله سیدابوالحسن مولانا و میرزا محسن کوچه‌باغی تلمذ کرده و از محضر آیت‌الله میرزا علی غروی علیاری که اسوه اخلاق و عرفان بودند استفاده بردند.

  دروس سطح را در قم از خدمت آقایان آيت‌الله پایانی و اشتهاردی تکميل و از سال ۱۳۷۶در درس خارج حضرات آیات وحید خراسانی، شیخ جواد تبریزی، شبیری زنجانی و بهجت شرکت کردند. وی علاوه بر دروس فقه و اصول در معارف و تفسیر و حکمت از محضر حضرات آیات جوادی آملی، حسن‌زاده آملی و انصاری شیرازی بهره بردند. و در اين ميان برخی از کتب اصول، حکمت و عرفان همچون اصول فقه مظفر، بدایة الحکمة، المظاهر الالهیة، تمهید القواعد، شرح فصوص الحکم را تدریس کردند.

  فعالیت‌ها

  ایشان از سال ۱۳۷۸ش بعنوان محقق در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی مشغول به کار شده و آثار آخوند ملاصدرا همچون مفاتیح الغیب، شرح الهدایة الاثیریة، رسائل اجوبة المسائل، المظاهر الالهیة، رسالة اتحاد االعاقل و المعقول را چکیده‌نویسی و نمایه‌سازی کردند. همچنین از سال ۱۳۸۳ بعنوان همکار علمی در مرکز دائرةالمعارف علوم عقلی اسلامی مشغول به فعاليت پژوهشی بر روی آثار عرفانی و حکمی‌شدند و مسئوليت چکيده‌نويسی آثار حکمی و عرفانی همچون کتاب الفتوحات المکيه را عهده‌دار بودند.

  از سال 1395 به عنوان معاونت پژوهش مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور انتخاب گردیدند. [۱]

  ایشان از سال 1399ش به عنوان ریاست پژوهشگاه مطالعات تقریبی مشغول فعالیت هستند.[۲]

  آثار

  تحقيق و تصحيح کتاب «شرح فصوص الحکم»، نوشتۀ عفيف‌الدين تلمسانی

  تحقيق و تصحيح کتاب «مجالس عارفان»، مشتمل بر بیست و دو مجلس نويافته از مجالس سه عارف بزرگ قرن پنجم و ششم هجری يعنی ابوسعيد ابوالخير، خواجه يوسف همدانی و عارفی ناشناخته است که در تبيين مسائل معرفتی، اخلاقی و عرفانی ايراد شده‌اند.

  تحقيق و تصحيح کتاب «فتح مفتاح الغيب»، نوشتۀ محمد بن قطب‌الدين ازنيقی

  تحقيق و تصحيح کتاب «تبيين المقامات و تعيين الدرجات»، نوشتۀ علاءالدولۀ سمنانی

  تحقيق و تصحيح «نسخه‌ای نويافته از ميراث کهن حديثی شيعه (الخطبة القاصعة)، يکی از خطبه‌های طولانی اميرالمومنين عليه‌السلام

  تحقیق و تصحیح کتاب «اربعين مقامات»، منسوب به ابوسعيد ابوالخير

  تحقیق و تصحیح کتاب «مناسک حج»، نوشتۀ عبدالرحمن جامی

  پانويس

  منابع مقاله

  1. پایگاه اندیشوران حوزوی
  2. پژوهشگاه مطالعات تقریبی

  وابسته‌ها