مع المهدي المنتظر في دراسة مقارنة بین الفكر الشيعي و السني

  از ویکی‌نور
  مع المهدي المنتظر علیه‌السلام في دراسة مقارنة بین الفکر الشیعي و السني
  مع المهدي المنتظر في دراسة مقارنة بین الفكر الشيعي و السني
  پدیدآورانفتلاوی، مهدی حمد (نویسنده)
  ناشرالدار الإسلامية
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1421 ق
  چاپ2
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث مهدویت - مطالعات تطبیقی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏2‎‏م‎‏6*
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE13768AUTOMATIONCODE

  مع المهدى المنتظر فى دراسة مقارنة بين الفكر الشيعى و السنّى به زبان عربى اثر مهدى حمدفتلا وى مى‌باشد. اثر، تلاشى در حوزه نگاه تطبيقى حديث‌هاى اسلامى به مباحث مهدويّت است كه به طور مختصر برخى بخش‌هاى مشترك و موارد اختلافى شيعه و اهل سنّت درباره مهدويّت را مورد بررسى قرار مى‌دهد.

  در مقدمه اثر، تاريخ نگارش آن جمادى الثانى 1416ق رقم خورده است.

  نگارنده در مقدمه از دو هدف نگارش اثر خود مى‌گويد. يكى اين كه اين اثر در نزديك نمودن نظرات مسلمين با اين كه در مذهب با هم، هم عقيده نيستند، در زمينه بحث مهدویت، توفيقى حاصل نمايد و ديگر اين كه اين بحث مختصر توانسته باشد، دراز بين بودن شبهاتى كه از طرف ستمگران و متعصبين در خصوص معارف، عقايد مذهبى، تاريخى و فكرى مدرسه اهل‌بيت وارد شده است، موثر بوده باشند.

  ساختار

  اسلام، انديشه مهدويّت را يك باور خيالى و دور از واقعيّت مطرح ننموده است و مردم را به رهبرى ناشناخته و مبهم كه در آخرالزمان ظهور خواهد كرد و آنان را از ظلم و ستم رهايى خواهد بخشيد، بشارت نداده است، بلكه در اسلام مسأله مهدويّت به عنوان يك مسأله اعتقادى اسلامى مطرح بوده است، نه يك موضوع مذهبى. اعتقاد به ظهور مصلح و منجى در آخرالزمان اعتقادى است، اسلامى و اين مسأله، اصلى است روشن و عقيده به مهدى(ع) اختصاص به شيعه ندارد و پيروان ديگر مذاهب اسلامى نيز، در اين اعتقاد و انتظار، با شيعه هم آوا هستند. اسلام، در اهتمام به اين مسأله كه مهدى موعود از ذريه نبى اكرم(ص) است، در آخرالزمان ظاهر مى‌گردد و زمين را كه پر از ظلم و ستم شده، از عدالت و مسادات پر مى‌سازد، گوى سبقت را از ديگر مذاهب و مكاتب بوده است. مؤلف با ساماندهى مناسب و منظم اثر خود در يك مقدمه در پهناى اقيانوس عظيم احاديث و آثار درباره مهدى(عج)، به بيان حديث‌ها و موارد مشترك ميان شيعه و اهل سنّت و سپس به بررسى ديدگاه‌هاى گوناگون اين دو فرقه و موارد اختلافى آن‌ها پرداخته است.

  روشى كه محقق اين اثر در پيش گرفته بهره‌گيرى از منابع حديثى و استخراج حديث‌هاى شيعه و اهل سنّت و تطبيق حديث‌ها با تكيه بر منابع موجود مهم‌ترين روش در اين نوشتار است.

  گزارش محتوا

  نگارنده در مقدمه، بحث‌هايى درباره جايگاه مهدویت در ميان مسلمانان و نيز چگونگى نگاه دانشمندان اسلامى، به اين موضوع را مورد بررسى قرار داده و اعتقاد به مسأله مهدویت را به عنوان يك باور اسلامى و نه شيعى معرفى نموده كه آثار و نوشته‌هاى حديثى و تاريخى را گواه بر اين واقعيّت مى‌داند.

  در بخش بعدى، به بيان احاديث و موارد مشترك ميان شيعه و اهل سنّت درباره امام مهدى(عج) پرداخته است و از جنبه‌هاى گوناگون، اين موارد ارزيابى شده‌اند، مانند اتفاق شيعه و اهل سنّت در اعتقاد به قضيه مهدوّيت و حجيّت تواتر احاديث مهدویت در گفته‌ها و نوشته‌هاى دانشمندان اهل سنّت و شيعه، اتفاق آنان بر اين كه مهدى(عج) از اهل‌بيت پيامبر(ع) مى‌باشد، اتفاق شيعه و اهل سنّت بر برپايى حكومت جهانى مهدى(عج)، حكومت جهانى در قرآن كريم و احاديث نبوى، اتفاق آنان بر بعضى از علامات ظهور مهدى(ع) و نمازگزارى حضرت عيسى(ع) به امامت امام عصر(عج) در ادامه اين بخش به بررسى ديدگاه‌هاى گوناگون اين دو فرقه درباره امام مهدى(عج) اختصاص يافته كه مهم‌ترين اين اختلافات مورد خلاصه شده است: اولين اين اختلافات در ولادت آن حضرت، دومين مورد درباره نام پدر امام مهدى(عج)، سومين موضوع، نسب پدر آن حضرت است كه آيا از نسل امام حسن(ع) است يا امام حسين(ع)؟ چهارمين مورد اختلاف در عصمت امام عصر(عج) و اختلاف ديگر در اعتقاد اهل سنّت به غيبت دجال مى‌باشد.

  گزارش وضعيّت

  پاورقى‌ها به ذكر آدرس احاديث و مطالبى كه در متن آمده، پرداخته است.

  در پايان فهرست آيات قرآن، احاديث و اخبار، راويان احاديث، منابع و مصادر كتاب هر كدام به طور جداگانه به طور كامل درج شده است و در پايان فهرست مطالب اثر آمده است.

  منابع مقاله

  پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى(پارسا)،1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى مرجع

  اثر حاضر

  وابسته‌ها