حياة الصديقة فاطمة عليهاالسلام

  از ویکی‌نور
  حياة الصديقة فاطمة(ع)
  حياة الصديقة فاطمة عليهاالسلام
  پدیدآورانمروجی طبسی، محمدجواد (نویسنده)
  ناشربوستان کتاب
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۸۱ش
  چاپاول
  موضوعمناقب و تاریخ
  زبانعربی
  کد کنگره
  ‏BP 27/۲/ط۲ح‌۹

  حياة الصديقة فاطمة عليهاالسلام تألیف محمدجواد مروجی طبسی (متولد1331- نجف اشرف)، پژوهشی است تحلیلی و نقلی در باره زندگی و شخصیت فاطمه زهرا(س). در این اثر، سعی شده است با بهره‌گیری از آیات و روایات و منابع معتبر شیعه و سنی، زوایای زندگی و شخصیت الاهی، علمی و اجتماعی فاطمه زهرا(س) و دوران تلخ و شیرین حیات او تبیین و تشریح شود.

  مؤلف با قلمی شیوا و روان و در قالبی مناسب، این مهم را به انجام رسانده است. ولادت، نام‌ها و لقب‌های فاطمه(س) و شخصیت و مقام او در نزد خدا و پیامبر(ص) و اهل بیت و زنان پیامبر و صحابه، و نیز، مقام و جایگاه او در عالم قیامت از جمله مباحثی هستند که در بخش نخست کتاب به آنها پرداخته شده است.

  زندگی فاطمه زهرا(س) پیش و پس از هجرت، ازدواج و مهریه او، علم، عصمت و محدثه بودن وی، و عبادت‌ها و خوف او از خدا و قیام، و اهتمام او به قرائت قرآن و دعا، و صبر و تواضع او نیز، مطالبی هستند که در فصل‌های بعدی، نویسنده آنها را مورد بررسی قرار داده است.

  در بخش پایانی این اثر، در باره حجاب فاطمه زهرا(س) و اتهاماتی که به او وارد کردند، رثای وی در فقدان پدر، انواع رنج ها و مصیبت‌های فاطمه(س) پس از رحلت پدر، دفاع او از امامت و وصی و وصایت، غصب فدک و موضع گیری‌های آن حضرت در برابر آن و ایام بیماری و شهادت، غسل و کفن و دفن وی، مباحثی ارائه شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص161-162


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها