فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها در شعر فارسی

  از ویکی‌نور
  فاطمه زهرا سلام الله عليها در شعر فارسی
  فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها در شعر فارسی
  پدیدآورانصحتی سردرودی، محمد (نويسنده)
  عنوان‌های دیگراز ولادت تا شهادت
  ناشرپرتو خورشيد
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1387ش
  چاپ1
  شابک978-964-2743-45-2
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ف2ص3 4072 PIR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فاطمه زهرا(س) در شعر فارسی از ولادت تا شهادت اثر محمد صحتی سردرودی، مجموعه‌ای است از اشعار فارسی در مدح و مرثیه حضرت زهرا(س)، از ولادت تا شهادت آن حضرت.

  این کتاب که زندگانی فاطمه زهرا(س) را از ولادت تا شهادت، از زبان شاعران و ستایشگران روایت می‌کند، در چهارده فصل و چهل باب، تنظیم شده است که برخی از سرفصل‌های آن، عبارت است از: میلاد کوثر، نام‌های نور، پیوند دو دریا، در خانه عدالت، زیبا مثل زن، عرفان فاطمی، فضایل فاطمی، خطبه‌ها و خطابه‌ها، در غربت مولا و فاطمه(س) و مهدویت[۱].

  نویسنده سعی نموده است تا فصل‌های «زیبا مثل زن»، «عرفان فاطمی» و «خطبه‌ها»، فربه و پربار باشند، اما به این نکته اشاره نموده است که «هرچه بیشتر گشتیم، کمتر یافتیم» و بر این امید است که شاعران جوان و معاصر، با مطالعه این کتاب، بر سر ذوق آمده و طبع شعرشان بجوشد تا حضرت زهرا(س) را به‌عنوان زنی به‌راستی بزرگ و کامل و بسیار تأثیرگذار و تاریخ‌ساز، بشناسانند و به‌عنوان مادری مقدس و با تمام اوصافی که یک انسان کامل باید داشته باشد، بستایند[۲].

  وی به مواردی که در شعر مذهبی به معنی عام و در مناقب فاطمی، به طور خاص دیده شده و جای تأمل و تجدیدنظر دارد، اشاره نموده است. به اعتقاد وی، هرچند که از نظر آرایه‌های لفظی و تعمیم زبان غزلی به قالب‌های دیگر و استحکام و ابداع ترکیبات و شاکله‌ها توفیق چشمگیری در شعر مذهبی دیده می‌شود، اما تکرار مکررات و فقر فکر و اندیشه، همچنان دل‌آزار می‌نمایند[۳].

  وی معتقد است بسیاری از شاعرانی که به ستایش پیشوایان دینی می‌پردازند، مخاطبان خویش را در میان عوام جستجو می‌کنند و توقع دارند که شعرشان پس از پذیرش عوام، به خواص هم تحمیل شود، غافل از اینکه هیچ آبشاری از پایین‌به‌بالا جریان پیدا نمی‌کند. همچنین به این نکته اشاره دارد که مناقب فاطمی یا فاطمیات، در شعر فارسی، عمر چندانی ندارد، تنها چند قصیده، آن هم نه‌چندان فخیم، از عصر صفوی به چشم می‌خورد[۴].

  برخی از شاعرانی که اشعارشان در کتاب آمده، عبارت‌اند از: رضا جعفری، رضا یزدان‌پناه، نعمت میرزازاده، حمید کرمی، سید رضا مؤید، یدالله گودرزی و...[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص10
  2. همان، ص10- 11
  3. همان، ص11
  4. همان
  5. متن کتاب، ص16- 22

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها