شهر گمشده! فاطمه چه گفت؟ مدینه چه شد؟

  از ویکی‌نور
  فاطمه چه گفت؟ مدینه چه شد؟
  شهر گمشده! فاطمه چه گفت؟ مدینه چه شد؟
  پدیدآورانزورق، محمدحسن (نویسنده)، حکیمی، محمدرضا (مقدمه‌نویس)
  عنوان‌های دیگرشهر گمشده
  ناشرسروش
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1381ش
  چاپیکم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏1386‏2ف9ز/‏14 ‏BP

  فاطمه چه گفت؟ مدینه چه شد؟، اثر محمدحسن زورق، کتابی است تحقیقی با موضوع اجتماعی سیاسی که عهده‌دار بیان نقش حضرت‌فاطمه(س) در وقایع مهم واساسى دوران پس از رحلت پیامبر است. در این کتاب به قدر کافى به ماجراى رحلت رسول خدا(ص) و شرایط دوران تاریک مدینه پس از این اتفاق مهم پرداخته شده‌است.

  محمدرضا حکیمی بر این اثر مقدمه نگاشته است.

  فصل اول کتاب «در عصر بعثت»، فصل دوم «قریش، محمد و فاطمه»، فصل سوم «مدینة النبى و مدینة العرب» و فصل چهارم «رحلت پیامبر»، بخشهاى گوناگون تشکیل دهنده کتاب به شمار مى‌آیند که در پایان نیز مؤلف به فهرستى از منابع و مآخذى که از آنها استفاده کرده، اشاره نموده است.

  مؤلف ضمن برخوردارى از بیانى منسجم و یکپارچه و قلمى توانا و روان از عواملى بهره جسته که ما را با شرایط مدینه در آن روزگار بیشتر آشنا مى‌کند. از جمله مى‌توان به 17 نمودار اشاره کرد که در فصل سوم کتاب آمده و معرّفِ گویایى براى شناخت مدینه زمان پیامبر و مدینه پس از آن حضرت به شمار مى‌آید.

  استاد حکیمى که خود از نویسندگان و محققان تواناى عصرماست، در مقدمه خویش توصیه مى‌کند که افراد این کتاب را بخوانند و با روش تحلیلى آن آشنا شوند. او تصریح مى‌کند که علاقه‌مندان همه کتاب را مطالعه کنند و به صورت مقطعى و بخشى از آن بهره نبرند.

  استاد حکیمى همچنین به اهل سنت توصیه مى‌کند با مطالعه این کتاب روند شکل‌گیرى جریانات را بررسى نموده، شناخت بیشترى از شیعه به دست آورند[۱].

  پانویس

  1. سروقامت، حسین، ص270-271

  منابع مقاله

  سروقامت، حسین، بانوی آب و آفتاب، قم، دفتر نشر معارف، چاپ یکم، 1385ش

  وابسته‌ها