فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها در کلام اهل سنت (از ولادت تا رحلت پدر)

  از ویکی‌نور
  فاطمه زهرا (سلام الله عليها) در کلام اهل سنت: (از ولادت تا رحلت پدر)
  فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها در کلام اهل سنت (از ولادت تا رحلت پدر)
  پدیدآورانه‍اش‍م‍ي‌ ح‍س‍ي‍ن‍ي‌، م‍ه‍دي‌ (نویسنده)
  ناشرنشر حر
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1376ش.
  چاپيکم
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - نظر اهل سنت فاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسي
  کد کنگره
  2ف2ه / 27/2 BP ‏

  فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها در کلام اهل سنت (از ولادت تا رحلت پدر) تألیف سید مهدی هاشمی حسینی، اثری است در باره مناقب و فضایل حضرت زهرا(س) از دیدگاه روایات اهل سنت.

  کتاب، با بهره‌گیری از منابع اهل سنت و به روش توصیفی به نگارش در آمده و در آن، نویسنده کوشیده است با حفظ امانت، سخنان و احادیث عالمان و محدثان و مورخان سنی را گرد آورده و برای استفاده فارسی زبانان آن را ترجمه نیز کرده و برای روشن شدن مباحث مطرح شده در احادیث، توضیح‌هایی نیز در آغاز هر فصلی نوشته است.

  کتاب، بیست و دو فصل دارد و از شخصیت فاطمه زهرا(س) از زبان پیامبر(ص) آغاز می‌شود.

  فاطمه(س) پیش از ولادت، ازدواج پیامبر(ص) با حضرت خدیجه(س)، بهشتی بودن نطفه زهرا(س) و مبارک بودن تولد ایشان، عنوان‌های تعدادی از مباحث کتابی است که در ذیل هر یک، شماری حدیث و سخن نقل شده است.

  نام‌گذاری و نام‌های فاطمه(س)، کمک کار پدر بودن وی و ازدواج و جهیزیه حضرت زهرا(س)، چند عنوان دیگر این اثر است. در ادامه، آیه‌هایی که در شأن فاطمه(س) و یا اهل بیت(ع) نازل شده و ایشان هم عضوی از آنهاست، مانند آیات ذی القربی، مباهله، ابرار و مرج البحرین بازگو شده و از منزلت زهرا(س) در پیشگاه خداوند و بانوی دو جهان بودن او مطرح گردیده و از محبت پدر به او و وظایف و عبادت و تسبیح و آخرین ساعات زندگی و خداحافظی ایشان با دنیا سخن به میان آمده است.

  کتاب، چهار فهرست آیات، روایات، اعلام و موضوعات دارد.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص285-286


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها