فرهنگ سخنان حضرت زهرا علیهاالسلام

  از ویکی‌نور
  فرهنگ سخنان حضرت زهرا علیهاالسلام
  فرهنگ سخنان حضرت زهرا علیهاالسلام
  پدیدآوراندشتی، محمد (نويسنده) فاطمه زهرا (س) (نويسنده)
  ناشرمؤسسه فرهنگی تحقيقاتی اميرالمومنين (علیه‌السلام)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1394ش
  چاپ1
  شابک978-964-6422-65-0
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE54917AUTOMATIONCODE

  نهج الحیاة یا فرهنگ سخنان حضرت زهرا(س) اثر محمد دشتی، کتابی است که راه و رسم زندگی را از سخنان حضرت زهرا(ع) استنباط می‌کند. نویسنده در این کتاب، با حفظ سیاق سید رضی مدون «نهج‌البلاغه»، اقدام به تدوین کتابی از بیانات و احادیث حضرت فاطمه(س) نموده است.

  این کتاب در سال ۱۳۷۲ش توسط محمد دشتی و جمعی از پژوهشگران مؤسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین(ع) و با حمایت اقتصادی بنیاد فرهنگی امام رضا(ع)، پس از شش سال کار به چاپ رسید و در زمان کوتاهی، چند نوبت تجدید چاپ شد. نویسندگان این اثر، به دنبال آن بودند تا کتابی مانند «نهج‌البلاغه» تدوین کنند[۱].

  در این کتاب، مجموعه‌ای از سخنان، خطبه‌ها، روایات و کلمات قصار حضرت زهرا(س) با نظم الفبایی گردآمده است. گردآورنده، ذیل هر حرف، مدخل‌های مختلفی را ذکر کرده است. برای مثال ذیل حرف «آ»، این مطالب به چشم می‌خورد: آیین همسرداری، آداب غذاخوردن، آرایش و زیبایی و آگاهی. سپس ذیل هر یک از مدخل‌های یاد شده، متن اصلی حدیث یا کلمه قصار همراه با ترجمه و توضیح مختصر آن آمده است[۲].

  هدف اصلی این کتاب، معرفی الگوهای اصیل و ارزش‌های ناب اسلامی به زنان و نسل جوان معاصر دانسته شده است تا آشنایی با زندگی و گفتارهای حضرت زهرا (س)، بتوانند بایدها و نبایدها را دریابند[۳].

  از جمله ویژگی‌های کتاب، آن است که راویان و محدثان روایت‌های مختلف به طور کامل ثبت شده تا برای اهل تحقیق قابل استفاده باشد. علاوه بر این، قبل از آوردن یک حدیث، در چند خط، علت صدور، مکان و زمان روایت و هدف حضرت زهرا(س) بیان شده تا مطالعه‌کننده به آسانى بتواند با اهداف سیاسى و عقیدتى وی آشنا شود[۴].

  برخی دیگر از ویژگی‌های این چاپ، به شرح ذیل می‌باشد:

  1. تغییر کیفی عبارات فارسی و عربی؛
  2. اصلاح و بازنگری ادبیات متن کتاب؛
  3. اصلاح و کنترل پاورقی در سراسر کتاب؛
  4. کنترل اعراب متن‌ عربی؛
  5. کنترل مجدد آدرس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و مدارک و اسناد احادیث در پاورقی کتاب؛
  6. اصلاح ترجمه‌ها[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: بی‌نام
  2. ر.ک: متن کتاب، ص21- 24
  3. ر.ک: سرآغاز، ص19- 20
  4. به عنوان مثال ر.ک: متن کتاب، ص29
  5. ر.ک: سرآغاز، ص20

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. بی‌نام، «معرفی کتاب: نهج الحیاة یا فرهنگ سخنان فاطمه(س)»، برگرفته از سایت «مسجد خبر»، کد خبر: 27770، شنبه 7 اسفند 1395


  وابسته‌ها