شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا(س)

  از ویکی‌نور
  شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا(س)
  شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا(س)
  پدیدآورانصفایی حائری، علی (نويسنده) مؤسسه فرهنگی هنری ليلة القدر (تهيه کننده)
  عنوان‌های دیگرصحیفه الزهرا. شرح
  ناشرليلة القدر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1386ش
  چاپ4
  شابک964-7803-18-4
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - خطبه‌‏ها - فاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - دعا - فاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ف‎‏2‎‏ ‎‏ص‎‏3027 267/1 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا(س) اثر حجت‌الاسلام علی صفایی حائری (عین- صاد)، شرحی است بر دعاهای حضرت زهرا(س) در روزهای هفته.

  این نوشتار به شرح دعاهای حضرت زهرا(س) در روزهای هفته پرداخته و نشان داده که چطور با توجه به مفردات و ترکیب و روابط و فضایی که جمله‌ها در آن شکل می‌گیرد، روشی به دست می‌آید که زمینه‌ساز تأمل در همین جملات به‌ظاهر ساده می‌گردد، به‌خصوص آنجایی که برای متکلم، احاطه، حضور، دقت و حکمتی را قائلیم[۱].

  نویسنده معتقد است در جملاتی که خیال می‌کنیم باری نداشته و بافته‌شده است، اگر تأملی داشته باشیم و سؤالی کنیم و زمینه‌ها را فراهم نماییم، متوجه خواهیم شد زیر همین کلمات به‌ظاهر ساده، این بار از معرفت هست، تعجب می‌کنیم[۲].

  مبنای نویسنده در بیان مباحث و تشریح مطالب، این است که مخاطب باخدا و اهل‌بیت(ع) و حاملین وحی، مأنوس و نزدیک شده و عمق و زیبایی بیانات، مارها و سیره آن‌ها را بفهمد و از آن‌ها الگو بگیرد و بتواند از آن‌ها بپذیرد و خود را محتاج و مفتقر به آن‌ها بداند[۳].

  وی معتقد است که تمام برداشت‌ها و سخنان، باید مستند به کلام معصوم(ع) و برگرفته از وحی الهی باشد و به این نکته تصریح دارد که: «گاهی در میان یک مطلب، از برداشت‌های خودمان و ازآنچه ما می‌فهمیم، حرف می‌زنیم، این برداشت‌ها مادامی‌که استناد نداشته باشد، به ریش صاحبش بسته می‌شود، ولی اگر برایش استنادی پیدا شود و قواعد زبان، زمینه‌های خود کلام را انتظار داشته باشد، این مشکل را نخواهد داشت»[۴].

  نگارنده در شرح این دعاها به آیات قرآن، سخن امامان معصوم، شخصیت‌ها و علمای دینی و نیز اشعار شاعران استناد کرده و به مباحثی در زمینه‌های: رحمت[۵]، رزق[۶]، شکر[۷]، افتقار[۸]، غنا و تعفف[۹]، فلاح و نجاح و صلاح[۱۰]، عبادت و عبودیت[۱۱]، محیط‌ها و موضع‌گیری‌ها[۱۲]، حفاظت و ستر[۱۳]، هدایت و تقوا[۱۴]، قرب و وجاهت[۱۵]، رویت و لقاء و رضایت حق[۱۶] و اخلاص و محبت[۱۷] و... پرداخته و زمینه‌هایی را برای تأمل بیشتر فراهم آورده است.

  پانویس

  1. ر.ک: به عنوان مقدمه، ص13
  2. ر.ک: همان، ص12- 13
  3. همان، ص13
  4. همان
  5. متن کتاب، ص15
  6. همان، ص24
  7. همان، ص33
  8. همان، ص38
  9. همان، ص39
  10. همان، ص47
  11. همان، ص58
  12. همان، ص75
  13. همان، ص85
  14. همان، ص95
  15. همان، ص106
  16. همان، ص109
  17. همان، ص111

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها