مصحف فاطمی

  از ویکی‌نور
  مصحف فاطمی
  مصحف فاطمی
  پدیدآورانامینی، عبدالله (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرپژوهشی در مصحف حضرت فاطمه علیهاالسلام و مصحف امام علی علیه‌السلام
  ناشردليل ما
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1382 ش
  چاپ1
  شابک964-7990-51-0
  موضوعقرآن - تاریخ

  قرآن - جمع و گردآوری

  مصحف علی(ع)

  مصحف فاطمه(س)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏27‎‏/‎‏22‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏م‎‏6*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مصحف فاطمى کتابى است از آقاى عبداللّه امينى كه به پژوهش دربارۀ مصحف منسوب به حضرت صديقه طاهر، فاطمۀ زهرا سلام‌اللّه‌عليها مى‌پردازد و اين سؤال را مطرح مى‌كند كه آيا شیعیان، قرآنى ديگر، غير از قرآن موجود دارند؟آيا مصحف فاطمه(س)همان قرآن ديگر است؟يا اينكه موضوع اين مصحف چيزى غير از قرآن كريم است؟

  اگر كتاب در موضوعى ديگر است آيا خود حضرت آن را نوشته يا املاء كرده‌اند؟ محتواى آن چيست؟ مهمتر از همه اين‌كه آيا اين مصحف اصل و اعتبارى دارد يا نه؟ براى يافتن پاسخ اين سؤالات به رواياتى كه در اين موضوع رسيده است مراجعه شده است.برخى از اين روايات محتواى مصحف را احكام حلال و حرام مى‌دانند، برخى ديگر وجود چنين احكامى را در آن نفى مى‌كنند. برخى املاءكنندۀ آن را رسول خدا(ص) معرفى مى‌كنند و برخى ديگر جبرئيل امين(ع).

  نویسنده مى‌نويسد: برخى از اهل سنت پنداشته‌اند شیعیان قرآنى ديگر غير از قرآن مرسوم بين مسلمانان دارند و اين خود باعث تهمت و افتراهايى نسبت به شيعه شده است.

  در اين كتاب معناى لغوى مصحف، مصحف در زمان صحابه، استعمال اين واژه در ميان غير مسلمانان، مصحف در آثار نويسندگان پيشين و نويسندگان معاصر بيان شده است.در فصلى ديگر از كتاب به معرفى ساير كتب منسوب به حضرت زهرا سلام‌اللّه‌عليها پرداخته شده است.

  در اين فصل همچنين به بررسى اعتبار رواياتى كه در اين مصحف موجود است پرداخته شده و در فصل ديگر نگارندۀ مصحف، املاءكننده آن، محتواى مصحف، اندازه و تعداد صفحات مصحف معرفى شده‌است.

  مقايسه بين مصحف فاطمه(عليهاسلام اللّه) و مصاحف صحابه مانند مصحف عبداللّه بن مسعود و مصحف عايشه و مصحف ابىّ بن كعب به اين نتيجه رهنمون مى‌شود كه شباهت بين اين مصحف و مصاحف سه‌گانۀ فوق تنها در نام بوده است چرا كه اين مصاحف آيات قرآن و زياداتى را دربردارند اما مصحف فاطمه(س) از آيات قرآن تهى است.

  امكان سخن گفتن فرشتگان با غير پيامبران و اينكه چرا سخنان مصحف براى فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌عليها گفته شد، نگهدارى اين مصحف نزد ائمه عليهم‌السلام و تفاوت كتاب جفر با مصحف فاطمه(ع) در فصلى ديگر مورد بررسى قرار گرفته و در پايان به بررسى مصحف امام علی‌ عليه‌السلام و معرفى ويژگى‌هاى اين مصحف پرداخته شده است.

  ساختار

  كتاب داراى يك پيشگفتار و هفت فصل ذيل مى‌باشد:

  فصل نخست:مصحف فاطمه چيست؟

  فصل دوم:كتاب‌هاى ديگر حضرت زهرا سلام‌اللّه‌عليها

  فصل سوم:شناسنامۀ مصحف:نویسنده، املاءكننده، محتوا و اندازه.

  فصل چهارم:مصحف فاطمه(س) و مصحف‌هاى صحابه.

  فصل پنجم:سخن گفتن فرشتگان با كسانى كه پيغمبر نيستند.

  فصل ششم:پرسش‌هايى دربارۀ مصحف.

  فصل هفتم:مصحف امام علی‌ عليه‌السلام.

  در خاتمه هم خلاصه و گزيده مطالب كتاب آمده است.

  نسخه‌شناسى

  نویسنده كتاب آقاى عبداللّه امينى است.اين كتاب در قطع رقعى با جلد شوميز در

  100 صفحه براى بار اول در سال 1382 شمسى از سوی «انتشارات دليل ما» منتشر شده است.

  وابسته‌ها