حقيقة مصحف فاطمة عليهاالسلام

  از ویکی‌نور
  ‏حقيقة مصحف فاطمة عليها‎السلام
  حقيقة مصحف فاطمة عليهاالسلام
  پدیدآورانابومعاش، سعید (نویسنده)
  ناشرمؤسسة السيدة المعصومة (علیهاالسلام)
  مکان نشرايران - قم
  چاپ1
  شابک978-964-984-138-0
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حقيقة مصحف فاطمة عليها‎السلام نوشته سعید ابومعاش؛ در موضوع کلام است که حقایقی پیرامون مصحف حضرت فاطمه زهرا(ص) را بیان و شبهاتی را در این زمینه از مکتب تشیع دفع می‌نماید. این کتاب به زبان عربی در زمان معاصر و در یک جلد به نگارش درآمده است.

  ساختار

  کتاب دارای فهرست و باب بندی نیست و مطالب آن در چهار صفحه ارائه شده است.

  گزارش محتوا

  محتوای این کتاب مختصر در باب دفع شبهات و شیطنت‎های برخی مخالفین مذهب امامیه است که با شبهه پراکنی در اعتقادات و باورهای شیعی قصد در تحریف و مقابله با مکتب تشیع را دارند. از جمله شیطنت‎های آن‌ها، اتهام زدن به شیعه است که شما شیعیان مصحف حضرت فاطمه(س) را بخشی از قرآن می‌دانید و این مصحف یکی از نسخه‌های قرآن کریم است. این نوشتار به دو گونه به پاسخ‎گویی پرداخته است،‎ در مرحله اول با طرح اسناد و روایاتی درصدد رد ادعاهای آن‌ها برآمده است و به مقابله پرداخته، در این راستا مؤلف شروع به طرح روایاتی از اهل‎‌بیت(ع) کرده است. ایشان اولین روایت را از امام صادق(ع) نقل کرده است که فرمودند: «عندنا مصحف فاطمه(ص)، اما و الله ما فیه حرف من القرآن و لکنه من املاء رسول‌الله و خط علی(ع)»؛ «مصحف حضرت فاطمه(س) نزد ما موجود است، اما به خدا قسم هیچ سخنی از قرآن در آن موجود نیست و لکن به‌وسیله رسول اکرم(ص)‎ املا شده و به خط حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) نوشته شده است»، سپس نویسنده بیان می‌کند که با توجه به این روایت، مصحف حضرت فاطمه(س) کتابی مستقل و جداست و قرآن نیست، فلذا نسبت تحریف به مکتب شیعه بر این اساس جهل و افترائی آشکار است.[۱].

  در ادامه مؤلف وارد مرحله دوم شده و با استناد به مدارک و روایاتی درصدد این برمی‌آید که اثبات کند جهت انحراف و تحریف متوجه خود اهل سنت است. در این راستا بیان می‌دارد که: حق این است که این اتهامات متوجه خود ایشان شود زیرا برخی از خلفا و همسران پیامبر درصدد اضافه نمودن مطالبی به قرآن بوده‌اند[۲].

  وضعیت کتاب

  کتاب فاقد پاورقی است و آدرس روایات در متن ذکر شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص6
  2. ر.ک: همان، ص7-8

  منابع مقاله

  متن کتاب.

  وابسته‌ها