فاطمة الزهرا سلام‌الله‌علیها از ولادت تا شهادت

  از ویکی‌نور
  فاطمه زهرا سلام الله عليها از ولادت تا شهادت
  فاطمة الزهرا سلام‌الله‌علیها از ولادت تا شهادت
  پدیدآورانقزوینی، سید محمدکاظم (نویسنده) کرمي‌فريدني، علي (مترجم)
  ناشرنشر مرتضي
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1390ش.
  چاپهفدهم
  شابک978-964-6424-20-3
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه

  فاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - احاديث

  فاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - شهادت
  زبانفارسي - عربي
  کد کنگره
  ‏2041ف 4ق / 27/2 BP

  فاطمة الزهرا سلام‌الله‌علیها از ولادت تا شهادت تألیف سید محمدکاظم قزوینی (1307-1373ش)، ترجمه علی کرمی فریدنی، پژوهشی است جامع پیرامون تاریخ، فضایل، مبارزات و سخنان حضرت فاطمه(س). کتاب، ترجمه فارسی «فاطمة من المهد الی اللحد» است که با قلمی روان و گویا ترجمه شده است.

  هدف نویسنده از ترسیم زندگانی آموزنده و تاریخ ساز فاطمه(س)، پاسخی است به نیاز جویندگان و جوابی به برخی از معاندان و مخالفان آن حضرت.

  مآخذ کتاب، منابع تاریخی و روایی شیعه و اهل سنت است و در شانزده بخش تدوین یافته است:

  در بخش نخست، ضمن اشاره به ولادت فاطمه(ع)، به تبلور شخصیت او در زن بودن وی پرداخته شده و به همین جهت، نگاهی گذرا به موقعیت زن و سیمای ملکوتی و اخلاق نیکوی آن حضرت دارد.

  اصل و راثت و تکوین شخصیت فاطمه(س) از پدری چون رسول خدا(ص)، نام ها، لقب‌های فاطمه(س) و فلسفه نامگذاری او، مراحل رشد و تربیت آن حضرت و ازدواج با علی(ع) و زندگانی زناشویی و تولد فرزندان، بخش‌های دیگر کتاب است.

  در بخش دیگری، سیمای فاطمه(س) در قرآن و نزول آیات مباهله، سوره هل اتی و آیه نور در شأن آن حضرت، به بحث گذاشته شده و در ضمن، موقعیت او در نزد پدر بازگو شده است.

  ویژگی‌های اخلاقی و انسانی فاطمه و تبلور بندگی خدا، زهد و پارسایی و حجاب و پاکدامنی آن حضرت، بخش دیگری از کتاب است. در بخش دیگر کتاب، آینده امت اسلامی و آگاه شدن فاطمه(س) از جریان‌های غمبار آینده از سوی پدر، سخن گفته شده و در بخش بعدی، ماجرای فدک و مسائل تاریخی و حقوقی آن و خطابه فاطمه(س) در احتجاج خود، در حقانیت خویش و برخورد خلفا و بقیه آن ماجرای حزن انگیز گزارش شده و در ادامه، این تراژدی، منجر به بستری‌شدن زهرا(س) در خانه و عیادت زنان در بیت‌الاحزان از آن حضرت است که این ماجرا از جنبه‌های مختلف تحلیل شده است.

  نویسنده، در بخش‌های پایانی کتاب، به روزهای پایانی عمر فاطمه و وصایای آن حضرت در دفن شبانه و ناشناخته بودن مرقد ایشان اشاره کرده و به موقوفات آن حضرت و مقام شفاعت آن بانوی یگانه در محشر، و زیارت و توسل به آن حضرت پرداخته است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص282-283


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها