مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام

  از ویکی‌نور
  ‏مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام
  مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام
  پدیدآورانقربانی دامنابی، حسین
  ناشربید
  مکان نشرتهران
  سال نشر1398ش
  چاپ1
  شابک978-622-6918-49-7
  موضوعاهل بیت(ع) فاطمه زهرا ‏‫(س)‬، ‏‫۸؟ قبل از هجرت - ۱۱ق.‏‬ - سرگذشتنامه فاطمه زهرا ‏‫(س)‬، ‏‫۸؟ قبل از هجرت - ۱۱ق.‏‬ - احادیث اهل سنت فاطمه زهرا ‏‫(س)‬، ‏‫۸؟ قبل از هجرت - ۱۱ق.‏‬ -- پرسش‌ها و پاسخ‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP۲۷/۲

  مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام، اثر حسین قربانی دامنابی، کتابی است با موضوع نگاهی نو به مدارک اهل سنت درباره غصب فدک و هجوم به خانه وحی که به زبان فارسی و عربی نگاشته شده و در سال 1398ش به چاپ رسیده است.

  انگیزه تألیف

  انگیزه نویسنده از تألیف این کتاب، بی توجهی یا کم توجهی مدافعان حریم مکتب اهل بیت علیهم‌السلام به موضوع بررسی سندی روایات اهل سنت بوده و از این رو نویسنده تنها به روایات معتبر استناد کرده و در هر مورد نیز معتبر بودن آن را بر مبنای علم رجال اهل سنت اثبات نموده است.

  ساختار

  کتاب مشتمل بر یک مقدمه، پیشگفتار و شش بخش می‌باشد.

  گزارش محتوا

  مقدمه

  مؤلف در مقدمه به اهمیت موضوع فاطمیه اشاره کرده و آن را نقطه تمییز بین اکثریت مذاهب اسلامی؛ یعنی شیعه و اهل سنت دانسته است.

  پیشگفتار

  مؤلف در پیشگفتار کتاب به انگیزه تألیف این کتاب اشاره کرده و سپس مزایای آن نسبت به کتب مشابه را دو مورد برشمرده است:

  1. مزیت اول: بررسی سندی روایات، با کارهای ذیل:
   1. جمع‌آوری نظر محققین علمای عامه در مورد سند روایات مورد استدلال.
   2. استناد به بررسی‌های سندی و احکام برنامه‌ی معتبر جوامع الکلم.
   3. ارائه همه طرق یک روایت با توجه به این قاعده که تعدد طرق موجب تقویت سند می‌شود.
   4. بررسی جامع، کامل و دقیق رجالی در موارد بحث برانگیز و اختلافی.
  2. مزیت دوم: تسهیل دستیابی به مصادر، با کارهای ذیل:
   1. منطبق کردن مدارک با برنامه معتبر الجامع الکبیر، ساخت اهل سنت.
   2. منطبق کردن مدرک با سایت رسمی کتابخانه مکتبه شامله، در مواردی که کتاب مورد استدلال در برنامه الجامع الکبیر نبود.
   3. منطبق کردن مدارک با با نسخه‌ی الکترونیکی pdf، در مواردی که کتاب مورد استدلال نه در برنامه الجامع الکبیر بود و نه در سایت مکتبه شامله، تا همچنان خواننده کتاب با داشتن یک رایانه و اینترنت، بتواند صحت مدارک را بررسی کند.

  بخش اول: جایگاه و منزلت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها

  مؤلف در بخش اول این کتاب، به چندبن آیه و روایت معتبر اهل سنت در شناساندن جایگاه آن حضرت اشاره کرده تا همگان دقت کنند که فدک از چه کسی غصب شد و به خانه چه کسی هجوم برده شد.

  بخش دوم: تحریف و سانسور حقایق

  مؤلف در بخش دوم این کتاب، به ذکر اقوال علمای اهل سنت و عملکرد آنان در مقابل روایات مطاعن صحابه پرداخته تا نشان دهد که روایات فاطمیه جزء روایات ممنوعه در نزد اهل سنت بوده و لذا نباید انتظار داشت که چیز زیادی درباره‌ی جزئیات آن واقعه در کتب اهل سنت نقل شده باشد.

  بخش سوم: غصب فدک و پیامدهای آن

  مؤلف در این بخش از کتاب، موضوع غصب فدک را از چند محور بررسی کرده است:

  1. فدک، ملک شخصی پیامبر(ص) بوده است.
  2. رسول خدا(ص) در زمان حیاتشان، فدک را به حضرت زهرا(س) بخشیدند.
  3. حضرت زهرا(ص) فدک را از پیامبر(ص) ارث بردند.
  4. پیشگویی غصب فدک توسط رسول خدا(ص)
  5. ماجرای فدک از نگاهی دیگر.

  بخش چهارم: سیره‌ی تند عمر بن خطاب در برخورد با زنان

  مؤلف در این بخش از کتاب، به هشت مورد از خشونت‌های خلیفه دوم با زنان که در روایات معتبر اهل سنت آمده، اشاره کرده است، تا بدینوسیله از موضوع خشونت عمر بن خطاب با حضرت زهرا(س) دفع استبعاد بکند.

  بخش پنجم: هجوم به خانه حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها

  مؤلف در این بخش از کتاب، بعد از اشاره به سیره سیاسی عمر بن خطاب در برخورد با مخالفین و بیان کوتاهی از آغاز ماجرای هجوم، زمان و کیفیت وقوع ماجرا، چهار روایت معتبر به همراه بررسی سندی، درباره تهدید به آتش زدن خانه‌ی حضرت زهرا(س) آورده و سپس شش روایت معتبر نیز درباره عملی شدن تهدید، به همراه بررسی مفصل اسناد روایات آورده است. مؤلف سپس به موضوع سقط شدن حضرت محسن(ع) پرداخته و از دو محور، آن را بررسی کرده است:

  1. اصل سقط شدن حضرت محسن(ع)، که مؤلف به ذکر سخنان شش تن از عالمان بزرگ اهل سنت در این باره اکتفا کرده است.
  2. سقط شدن حضرت محسن علیه‌السلام در هنگام هجوم، که مؤلف سخنان پنج تن از عالمان اهل سنت و علمای غیر شیعه نزدیک به اهل سنت که ابوبکر و عمر را قبول داشته و آن دو را تکریم می‌کردند و به سقط شدن حضرت محسن(ع) در اثر حمله به خانه حضرت فاطمه(س) اعتراف نموده‌اند، آورده است.

  بخش ششم: پاسخ به چند شبهه فاطمی

  مؤلف در این بخش از کتاب، به شش مورد از مهمترین شبهات مخالفین شیعه که برای زیر سؤال بردن واقعه هجوم و شهادت حضرت زهرا(س) مطرح شده، پاسخ داده است که در ذیل آن‌ها را نقل می‌کنیم:

  1. شبهه اول: چرا شیعیان تا چند سال قبل، از شهادت دختر رسول خدا(ص) توسط عمر خبر نداشته و در سال‌های اخیر متوجه این ماجرا شده و به عزاداری می‌پردازند؟
  2. شبهه دوم: می‌گویند نام جنینی که سقط شد محسن(ع) بوده. عرب کی و کجا برای کودکی که هنوز به دنیا نیامده و جنسیت او معلوم نبوده، اسم می‌گذاشته است؟!
  3. شبهه سوم: عمر از داخل مسجد به سوی کجا به راه افتاد و علی(ع) را از کجا به کجا کشان کشان آوردند؟! اتاق فاطمه(ع) که همانجا داخل مسجد بوده است!!! و درش هم مستقیم به صحن مسجد باز می‌شده!! البته در آن زمان آن اتاقها در هم نداشته است و به جای در، پارچه آویزان می‌کرده‌اند !!
  4. شبهه چهارم: علی(ع) که شیر خدا و اسد الله الغالب بود و در قلعه خیبر را با یک دست بلند کرد، چگونه حاضر مى‌شود ببیند همسرش را در مقابل چشمانش کتک بزنند؛ اما هیچ واکنشى از خود نشان ندهد؟!
  5. شبهه پنجم: چرا حضرت علی(ع) اسامی سه تن از فرزندانشان را ابوبکر، عمر و عثمان گذاشتند؟
  6. شبهه ششم: چرا حضرت علی(ع) دخترشان ام کلثوم را به عمر دادند؟
  7. شبهه هفتم: چرا اهل بیت(ع) مادام العمر به کشته شدن حضرت زهرا(س) به دست عمر اشاره‌ای نکردند؟

  منابع مقاله

  کتاب مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام، چاپ انتشارات بید، تهران، 1398ش.

  وابسته‌ها