الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام

  از ویکی‌نور
  الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا عليها السلام
  الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام
  پدیدآورانصفری، حلیمه (نويسنده)
  ناشرمشهور
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1390ش
  چاپ5
  شابک978-964-538-144-6
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق. - فضایل
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /خ۲الف۷ 27/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا(س)، اثر حلیمه صفری، نگاهی کوتاه و گذرا بر زندگی حضرت زهرا(س) و اشاره به الگوهای رفتاری آن حضرت است.

  در مجموعه رفتارهای حضرت زهرا(س)، نورانیت خاصی نهفته است که هیچ‌گاه نمی‌توان یکی را بر دیگری ترجیح داد. در این کتاب، سعی شده است علاوه بر الگوهای رفتاری و عملی آن حضرت، مختصری از تاریخ زندگانی ایشان بیان گردد تا مجموعه‌ای کامل در اختیار خواننده قرار گیرد[۱].

  در دسته‌بندی الگوهای عنوان‌شده در کتاب، سعی شده است تا چند چیز ملاحظه گردد:

  1. بیان مختصری از زندگانی ایشان؛
  2. دسته‌بندی مطالب به‌صورت سیر تاریخی؛
  3. جهت تنوع و عدم خستگی در مطالعه، سعی شده است ترتیب موضوعات یک‌نواخت نباشد[۲].

  مطالب کتاب در یازده فصل، به شرح زیر، تنظیم و ارائه شده است: فصل اول، دیباچه کتاب بوده و علاوه بر گذری کوتاه بر زندگانی حضرت زهرا(س)، اطلاعاتی از قبیل نام‌ها، لقب‌ها، کنیه‌ها، برادران و خواهران آن حضرت و دختران پیامبر(ص)، در اختیار خواننده قرار گرفته است[۳].

  در فصل دوم، چگونگی ولادت آن حضرت به تصویر کشیده شده و به روایتی از پیامبر(ص) اشاره شده است که حضرت فرمودند: «هنگامی که خداوند خواست بهشت را بیافریند، آن را از نور وجه خویش خلق کرد، سپس آن را گرفته به‌سوی ما افکند. یک‌سوم آن نور به من رسید و یک‌سوم آن به فاطمه و یک‌سوم دیگر به علی و خاندانش اصابت کرد...»[۴].

  در فصل سوم، دوران زندگانی آن حضرت در منزل پیامبر(ص) مورد بحث قرار گرفته[۵] و در فصل چهارم، مطالبی درباره ازدواج آن حضرت، از قبیل خواستگاران فاطمه(س)، ازدواج ایشان با حضرت علی(ع)، مهریه آن حضرت و شفاعت گناهکاران، مدت عقد و عروسی ایشان، هدیه پیراهن عروسی به نیازمند و... عنوان گردیده است[۶].

  در فصل پنجم، به همراهی آن حضرت با پیامبر(ص) اشاره شده و ضمن بیان روایاتی در این زمینه، به ترسیم سیمای پیامبر(ص) از دیدگاه حضرت فاطمه(س) پرداخته شده است[۷].

  در منزل علی(ع) همراه امام(ع)، فرزندان، فضایل و کرامات، پس از رسول‌الله(ص)، ادعیه و اذکار و سوگ‌نامه فاطمه(س)، عنوان و مطالب مطرح‌شده در سایر فصول کتاب می‌باشد.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص19-20
  2. ر.ک: همان، ص20
  3. ر.ک: متن کتاب، ص23-30
  4. ر.ک: همان، ص35
  5. ر.ک: همان، ص55-62
  6. ر.ک: همان، ص65-96
  7. ر.ک: همان، ص101-126

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها