أعلام الهداية: فاطمة الزهراء سيدة النساء سلام‌الله‌علیها

  از ویکی‌نور
  أعلام الهداية: فاطمة الزهراء سيدة النساء(س)
  أعلام الهداية: فاطمة الزهراء سيدة النساء سلام‌الله‌علیها
  پدیدآورانالمجمع العالمی لاهل البیت(ع) (نویسنده))
  ناشرمجمع جهانی اهل بیت(ع)
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۲۲ ق
  موضوعتاریخ و سیره
  زبانعربی
  کد کنگره
  ‏BP36/الف6

  أعلام الهداية: فاطمة الزهراء سيدة النساء سلام‌الله‌علیها کتاب، سومین بخش مجموعه أعلام الهدایة است که با بهره‌گیری از منابع تاریخی و حدیثی اهل سنت و شیعه تدوین شده و با قلمی روان و به دور از درازگویی و حاشیه پردازی به نگارش در آمده است. هدف نویسندگان، معرفی ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا(س) و فضایل و زیست‌نامه آن حضرت بوده است.

  کتاب سه باب و هر بابی سه فصل دارد. باب نخست آن، درباره معرفی فاطمه زهرا در یک نگاه و شخصیت آن حضرت از دیدگاه قرآن و پیامبر و رجال و بزرگان دینی و فضایل و جلوه‌های شخصیتی او از قبیل دانش، مکارم اخلاق، صبر و سخاوت، ایمان و عبودیت و مهربانی و جهاد است.

  باب دوم خدیجه، مادر حضرت زهرا و ثروت و ازدواجش با پیامبر و موقعیت او و تولد حضرت زهرا و دوران‌های زندگی فاطمه زهرا، ازدواج با علی(ع) و زندگی با آن حضرت تا وفات پیامبر و از آن زمان تا در گذشت پیامبر است.

  باب سوم رویدادهای مربوط به دوران چند ماهه زندگی زهرا(س) پس از پیامبر(ص) و موضع ایشان در برابر آن رویدادها از قبیل سقیفه، ماجرای فدک و هجوم به خانه او و موضع گیری آن حضرت درباره امامت امام على(ع) است. بخشی از این باب به بیماری و وفات آن حضرت و دفن او اختصاص دارد.

  در پایان میراث علمی و فرهنگی حضرت فاطمه از قبیل اهتمام به دانش اندوزی، تدوین سنت نبوی، معرفی اهل بیت، تلاش برای معرفی مصادر اسلامی و اخلاق و سیاست و تاریخ گزارش شده است و نیز، راویانی که از فاطمه زهرا روایت نقل کرده‌اند، سیاهه‌نگاری شده است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص45-46


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها