زخم خورشید: کاوشی در زندگی حضرت زهرا علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  زخم خورشید: کاوشی در زندگی حضرت زهرا(ع)
  زخم خورشید: کاوشی در زندگی حضرت زهرا علیه‌السلام
  پدیدآورانحسینیان قمی، مهدی (نویسنده)
  ناشرامیرکبیر
  مکان نشرتهران
  سال نشر۱۳۷۹ش
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP 27/۲/ح۴۳،ز۳

  زخم خورشید: کاوشی در زندگی حضرت زهرا علیه‌السلام تألیف مهدی حسینیان قمی، بررسی تاریخ حضرت فاطمه(س) و تبیین شخصیت و سیمای آن حضرت و بیان حوادث اندوهبار آن بانوی مکرم پس از وفات پدر، موضوع این اثر است.

  نویسنده، به شیوه توصیفی ـ تحلیلی و با بهره‌بری از منابع روایی و تاریخی این کتاب را نوشته است. وی، ابتدا با اشاره به سرشت و طنیت آن بزرگوار، خمیر مایه فاطمه را از نور دانسته و ضمن اشاره به ارزش‌های جاودانه آن حضرت، به تاریخ ولادت، نام‌ها، لقب‌ها، تربیت در دامان رسالت و ازدواج آن حضرت می‌پردازد و ازدواج وی و همسرداری او را، الگویی برای هر زن و مرد مسلمان می‌داند. محور اصلی کتاب، زخم‌های جسمی و روحی این بانو، پس از رحلت پدر است که با غصب خلافت، فدک و خانه‌نشینی شوهرش آغاز شد.

  نویسنده ضمن تحلیل دو خطبه آن حضرت که یکی در مسجد پیامبر و دیگری در بستر شهادت ایراد شد، به بررسی اسناد و محتوای آن می‌پردازد و نتیجه می‌گیرد که احتجاج فاطمه(س) با خلیفه در باره فدک، به خاطر احیای ولایت و غصب آن بود.

  وی در پایان، به ذکر چهل حدیث از آن حضرت در باره اوصاف شیعه، دفاع از امام علی(ع)، انتقاد از خلفا، حجاب و آداب همسرداری می‌پردازد.

  واژه‌شناسی عربی و فارسی خطبه اول و دوم و کتاب‌شناسی این خطبه‌ها که شامل شصت و دو اثر است، پایان بخش کناب می‌باشد.[۱]

  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص192-193


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها