جامی از زلال کوثر

  از ویکی‌نور
  جامی از زلال کوثر
  جامی از زلال کوثر
  پدیدآورانمصباح یزدی، محمدتقی، حیدری، محمدباقر (گردآورنده)
  ناشرمؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1380ش
  چاپدوازدهم
  شابک964-5883-03-2
  موضوعفاطمه زهرا(س)، 8؟ قبل از هجرت - 11ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ح‎‏9‎‏ج‎‏2 / 27/2 BP

  جامى از زلال کوثر، اثر محمدتقى مصباح یزدى، و با تحقیق و گردآوری محمدباقر حیدرى، کتابی است که در پنج فصل ویژگی‌های حضرت زهرا(س) را ترسیم نموده است.

  نگارنده کتاب در مقدمه اثر با اشاره به قسمتى از پیام امام خمینى(ره) در تاریخ 59/2/15 که در جلد دوازدهم از صحیفه نور، صفحه 72 به آن اشاره شده، به توصیف شأن گرامى حضرت زهرا(س) پرداخته، هدف از این نوشتار را عرض ادب به پیشگاه حضرت زهرا(س) مى‌داند.

  کتاب در پنج فصل تدوین شده است. در فصل اول به مباحثى همچون جلوه‌اى از جمال فاطمه، فاطمه لیله قدر عارفان، فاطمه کوثر بیکرانه و فاطمه حقیقتى یگانه اشاره شده است.

  فصل دوم عمدتا به بیان رسالت مجالس ذکر اهل‌بیت(ع) پرداخته شده و اثراتى همچون طراوت‌بخشى ایمان دین‌باوران، تقویت ارتباط قلبى با پیشوایان، محبت‌افروزى در قلوب شیعیان، معرفت‌افزایى نسبت به امامان، گسترش فرهنگ شهادت و پرورش شهادت‌طلبان و الگوسازى و الگودهى از سیره معصومان را از ثمرات مجالس ولایى مى‌داند.

  در فصل سوم درباره اسوه و الگو به تفصیل سخن مى‌گوید و پیرامون اسوه‌پذیرى از سیره فاطمه(س) مطالبى را ذکر مى‌کند.

  در فصل چهارم جلوه‌هاى زیبایى از سیره فاطمه همچون عبادت، عفاف، کار، جهاد فرهنگى، خانواده و همسردارى مورد بحث قرار گرفته است و در فصل پنجم پیرامون حماسه فاطمى و عبرتهاى آن سخن گفته شده و در فصل پایانى کتاب پیوست انوار جمال شامل گفته‌ها و نوشته‌هاى امام خمینى پیرامون حضرت زهرا(س) جلوه‌نمایى مى‌کند. در خاتمه، کتابنامه به همراه نمایه مطبوعات قرار گرفته است[۱].

  پانویس

  1. سروقامت، حسین، ص259

  منابع مقاله

  سروقامت، حسین، بانوی آب و آفتاب، قم، دفتر نشر معارف، چاپ یکم، 1385ش

  وابسته‌ها