سیره معصومان: فاطمه دخت پیامبر(ص)

  از ویکی‌نور
  سیره معصومان: فاطمه دخت پیامبر(ص)
  سیره معصومان: فاطمه دخت پیامبر(ص)
  پدیدآورانامین، سید محسن (نویسنده) حجتی کرمانی، علی (مترجم)
  ناشرسروش
  مکان نشرتهران
  سال نشر۱۳۷۶ش
  چاپدوم
  موضوعتاریخ و سیره
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP 27/۲/الف۸س۹

  سیره معصومان: فاطمه دخت پیامبر(ص) تألیف سید محسن امین؛ ترجمه علی حجتی کرمانی، پژوهشی است مختصر پیرامون برخی از زوایای زندگی، شخصیت و منش حضرت زهرا(ع).

  مؤلف در این اثر، کوشیده تا با استناد به منابع تاریخی و روایی شیعه و سنی و به شیوه گزارشی، گوشه‌هایی از تاریخ زندگی حضرت زهرا(س) را بررسی نماید.

  این نوشته، عمدتا رویکرد گزارشی و توصیفی دارد و کمتر به تحلیل و بررسی پرداخته است. مترجم نیز، در موردی که احساس نیاز به توضیح بیشتری درباره مطالبی پیدا کرده، در پاورقی نکات مفیدی را افزوده است.

  سرفصل‌های کتاب عبارت‌اند از: فاطمه زهرا(س)، دختر رسول خدا و بانوی زنان جهان، شدت علاقه پیامبر به فاطمه(س)، زهد فاطمه(س)، حدیث ثقلین، اخبار مربوط به فاطمه(س)، ازدواج زهرا(س) با علی(ع)، خطبه پیامبر(ص) و علی(ع) هنگام تزویج فاطمه(س) با علی(ع)، خانه فاطمه(س)، سخنرانی زهرا(س) پس از وفات پدرش در حضور مهاجران و انصار، اندوه فاطمه(س) پس از رحلت پدر، سخنرانی حضرت زهرا(س) در بستر بیماری با حضور زنان مهاجر و انصار، وفات فاطمه(س) و کلمات حکمت آمیزی که از فاطمه(س) بر جای مانده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص225


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها