سیره معصومان: امام حسن، امام حسین، امام زین‌العابدین علیهم‌السلام

  از ویکی‌نور
  سیره معصومان: امام حسن، امام حسین، امام زین‌العابدین علیهم‌السلام
  سیره معصومان: امام حسن، امام حسین، امام زین‌العابدین علیهم‌السلام
  پدیدآورانامین، سید محسن (نویسنده) وجدانی، حسین (مترجم)
  ناشرسروش
  مکان نشرتهران
  سال نشر1376ش
  چاپسوم
  موضوعتاریخ و سیره
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP 36/الف۸س۹

  سیره معصومان: امام حسن، امام حسین، امام زین‌العابدین علیهم‌السلام تألیف سید محسن امین؛ ترجمه علی حجتی کرمانی، پژوهشی است در باره تاریخ زندگانی و سیره امام حسن(ع)، امام حسین(ع) و امام سجاد(ع)، که با استناد به منابع تاریخی و روایی شیعه و سنی نگاشته شده است.

  این اثر عمدتا توصیفی است و نویسنده کمتر به تحلیل و بررسی مباحث پرداخته و سعی کرده است که چشم اندازی از شخصیت هر امام معصوم را با بهره‌گیری از منابع پیشین بیان کند.

  مؤلف، در بررسی زندگی و سیره امام حسن(ع)، تولد، کنیه، لقب، اخلاق، فضایل و مناقب، سخاوت، تواضع، اخبار مربوط به امام، خطبه‌ها، مسائل مربوط به صلح امام با معاویه، کلمات قصار و اشعار منسوب به آن امام را گزارش کرده است.

  وی در بخش زندگانی امام حسین(ع) مباحثی مانند تولد، لقب، کنیه، فضایل اخلاقی، شجاعت و یاران امام، مکاتبه میان امام حسین(ع) و معاویه، حوادث و رخدادهای کربلا، وقایع پس از شهادت امام و نقش حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در کوفه و شام، خطبه‌های آن حضرت، اشعار منسوب به امام و مطالبی درباره قبر امام حسین را به بحص و بررسی گذاشته است.

  درباره زندگانی و سیره امام سجاد(ع) نیز، این مباحث در کتاب آمده است: تولد، وفات، مدفن، مدت عمرامام، فضایل و مناقب، علم، شجاعت، سخاوت، فصاحت و بلاغت، ورع و پارسایی، سلاطین عصر امام، میراث علمی آن حضرت، اخبار مربوط به امام در واقعه کربلا، سخنان و کلمات قصار، دعاها و اشعار منسوب به امام.[۱]

  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص223


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها