سیره معصومان: پیامبر اسلام خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله

  از ویکی‌نور
  سیره معصومان: پیامبر اسلام خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله
  سیره معصومان: پیامبر اسلام خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله
  پدیدآورانامین، سید محسن (نویسنده) حجتی کرمانی، علی (مترجم)
  ناشرسروش
  مکان نشرتهران
  سال نشر1376ش
  چاپدوم
  موضوعتاریخ و سیره
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏BP 22/۳/الف۸س۹

  سیره معصومان: پیامبر اسلام خاتم الانبیاء(ص)، تألیف سید محسن امین؛ ترجمه علی حجتی کرمانی، پژوهشی است توصیفی پیرامون تاریخ زندگی و سیره پیامبر اسلام(ص)، که با استناد به منابع تاریخی و روایی شیعه و سنی به رشته تحریر در آمده است.

  نویسنده با بهره‌گیری از منابع حدیثی کوشیده است گوشه‌هایی از زندگی و حوادث و رخدادهای زندگی آن حضرت را به نگارش در آورد.

  وی، برای اضهار نظر در باره وقایع و نکات نقل شده در کتاب، به صورت مجزا با عنوان «نگارنده» آنها را تحلیل و برسی می‌کند.

  مباحث مطرح شده در باره سیره پیامبر در این اثر، نه محور کلی دارد و شامل مطالب زیر است: نسب، دوران جنینی، تولد و دوران شیرخوارگی، سرپرستی عبدالمطلب، ازدواج با خدیجه، خصوصیات جسمی و اخلاقی، همسران و فرزندان، عموها و عمه‌ها، سلاح و مَرکب، نقش انگشتری و کتاب.

  در مبعث پیامبر(ص)، به اختصار در باره وحی، اوضاع پیش از اسلام و فطری بودن شریعت اسلام، بحث شده است. در بخشی از کتاب با عنوان «قرآن کریم»، نگاهی کلی به مباحث و آموزه‌های قرآن کریم دارد. «دعوت عمومی»، عنوان بعدی است که در آن هجرت اول و دوم به حبشه، ماجرای غرانیق، محاصره در شعب ابوطالب، اسرا و معراج، عقبه اول و دوم، پیمان برادری بین اصحاب، هجرت به مدینه، و مباحثی از این گزارش شده است.

  نامه‌های پیامبر به پادشاهان، جنگ‌ها و غزوه‌ها و سریه‌های پیامبر، حجةالوداع، حدیث غدیر، وفات، واقعه سقیفه، برخی از خطبه و کلمات حضرت در احکام شرعی، طب عنوانهای دیگری از کتاب است. برخی از دعاهای آن حضرت نیز، در بخش پایانی کتاب گنجانده شده است.[۱]  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص224-225


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها