ترغيب أهل المودة و الوفا في سكنى دار الحبيب المصطفى(ص)

  از ویکی‌نور
  ترغيب أهل المودة و الوفا في سكنى دار الحبيب المصطفى صلی الله علیه و سلم
  ترغيب أهل المودة و الوفا في سكنى دار الحبيب المصطفى(ص)
  پدیدآوراناسکداری، اسماعیل بن عبد الله (نويسنده) ابو العباس، عادل عبد المنعم (محقق)
  ناشرجشن هنر
  مکان نشرعربستان - مدینه منوره
  سال نشر13سده
  چاپ1
  موضوعزیارتگاه‌های اسلامی -- عربستان سعودی -- مدینه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP ۲۶۲/۵/الف۵ت۴
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ترغيب أهل المودة و الوفا في سكنى دار الحبيب المصطفى(ص)، از آثار اندیشور قرن دوازدهم هجری قمری، اسماعیل بن عبدالله اسکداری (متوفای 1182ق)، به بیان تاریخ و فضایل مدینه منوره و سکنی گزیدن در آن و عبادت در «مسجدالحرام» و «مسجد نبوی(ص)» می‌پردازد. عادل عبدالمنعم ابوالعباس این کتاب را تحقیق و تصحیح کرده و برای آن مقدمه‌ای سودمند نوشته است.

  هدف و روش

  • نویسنده در مقدمه، خودش را «اسماعیل نقشبندی» معرفی کرده و گفته که خدای متعال بر من منت نهاد و کتاب «الترغيب و الترهيب» را، که جامع‌ترین و نافع‌ترین کتاب احادیث رسول خدا(ص) است، خلاصه کردم و زمانی که به روایات مربوط به سکونت در مدینه منوره و فضیلت نماز در مسجد نبوی(ص) رسیدم، برخی از فواید مهمّ و سودمند را بر آن افزودم و هرکسی که بخواهد این رساله را جداگانه بشمارد، اشکالی ندارد؛ چون در باب خودش مستقلّ و مفید است؛ إن‌شاء‌الله[۱].
  • عادل عبدالمنعم ابوالعباس یادآور شده است: به نظر می‌رسد که نویسنده تمایل به خلاصه‌سازی داشته و ما اثر تولیدی خاصی از او نیافتیم و کتاب حاضر خلاصه‌ای از کتاب وفاء الوفاء بأخبار دار المصطفی است. همین محقق چند سطر بعد از این، اثر حاضر را خلاصه «الترغيب و الترهيب» نوشته منذری دانسته است![۲] و خود نویسنده نیز عبارت «قد منَّ الله... باختصار كتاب الترغيب و الترهيب» آورده[۳]، ولی نگارنده آن کتاب را مشخص نکرده است.

  ساختار و محتوا

  در این اثر، بدون تقسیم به فصل و بخش و...، چند مبحث مهم مطرح شده است: تشویق به نماز خواندن در «مسجدالحرام»، «مسجد نبوی(ص)» و «مسجدالاقصی»، توسل زائر به پیامبر(ص) برای رسیدن به رحمت الهی، آداب همسایگی با پیامبر(ص)، حکم و حدود حرم مدینه، چاه‌ها، درّه‌ها و چراگاه‌های مدینه، صدقات پیامبر(ص)، ستون‌ها، چراغ‌ها و زیراندازهای مسجد نبوی(ص) و چهل حدیث در فضیلت «مسجد نبوی(ص)» و...

  نمونه مباحث

  • «فضیلت مسجد فتح»: از جابر نقل شده است که پیامبر(ص) 3 بار، روز دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه، در مسجد فتح دعا کرد؛ پس روز چهارشنبه بین دو نماز دعایش مستجاب و شادی در صورتش آشکار شد. جابر گفت: هرگاه مشکل مهمی داشته باشم در این ساعت دعا می‌کنم و حاجت‌روا می‌شوم[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص23
  2. ر.ک: مقدمه محقق، ص17
  3. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص23
  4. ر.ک: متن کتاب، ص32

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها