زندگانی حضرت محمد خاتم النبیین صلی‌الله‌علیه‌وآله

  از ویکی‌نور
  زندگاني حضرت محمد خاتم النبيين(ص)
  زندگانی حضرت محمد خاتم النبیین صلی‌الله‌علیه‌وآله
  پدیدآورانرسولی، سید هاشم (نویسنده)
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامي
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1376ش.
  چاپيازدهم
  شابک964-430-103-X
  موضوعمحمد(ص)، پيامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. -- سرگذشتنامه
  زبانفارسی
  کد کنگره
  ‏9ز5ر / 22/9 BP

  زندگانی حضرت محمد خاتم النبیین صلی‌الله‌علیه‌وآله تألیف سيد هاشم رسولى محلاتى (1308-1398ش)، کتاب حاضر، در بردارنده تاریخ زندگانی پیامبر اسلام(ص) است که با بهره‌گیری از منابع تاریخی و حدیثی اهل سنت و شیعه به نگارش درآمده و بیشتر گزارشی و نقلی است، و در مواردی نیز، نویسنده دیدگاه تحلیلی خود را بیان و آن را در پانزده فصل تنظیم کرده است.

  در آغاز، نسب رسول خدا؛ به ویژه شرح حال عبدالمطلب به صورت تفصیلی آمده و به ولادت، و شرح حال آن حضرت تا ازدواج با خدیجه(س) پرداخته شده است. در همین فصل، بشارت به ولادت آن حضرت از سوی پیامبران پیشین و کاهنان و مباحث مربوط به دوران کودکی آن حضرت نیز، تشریح شده است. ازدواج پیامبر(ص) با خدیجه کبری(س) و ماجراهای پس از آن، تا بعثت بیان شده و به همین مناسبت، شرح حال کوتاهی از خدیجه(س) نیز، نگاشته شده است.

  فصل بعدی کتاب، به مباحث بعثت رسول خدا اختصاص یافته و در این فصل، چگونگی نزول وحی، نخستین اسلام آورندگان، عکس العمل مشرکان در برابر دعوت پیامبر(ص)، دفاع ابوطالب از آن حضرت، هجرت مسلمانان به حبشه، معراج پیامبر(ص) و پیمان عقبه اول و دوم، تشریح و تبیین شده است.

  فصل پنجم، مربوط به هجرت رسول خدا(ص) به مدینه و رخدادهایی است که پس از ورود به آن شهر و اقدامات آن حضرت در آنجا صورت گرفته است، غزوه بدر و سایر غزوه‌های پیامبر(ص)، جنگ احد و حوادث سال چهارم هجرت نیز از جمله مباحثی است که طی چند فصل پیگیری شده و در فصل نهم، حوادث سال پنجم، به ویژه غزوه خندق آمده و در فصل بعدی، حوادث سال ششم از جمله ماجرای افک، صلح و مطالب پیرامون آن بیان شده است.

  بررسی حوادث سال هفتم به ویژه غزوه خیبر، حوادث سال هشتم هجرت، از جمله جنگ موته، جنگ حنین و فتح مکه و حوادث سال نهم هجرت جنگ تبوک و حوادث پیرامون آن، به ویژه کارشکنی‌های منافقان، مسئله وفود و اعلام اسلام آنان و پیمان با پیامبر(ص) از سوی آنان و فضایل مطرح شده، از دیگر مباحث کتاب است.

  در پایان، مطالبی در باره علی(ع) و مسافرت وی به یمن و حوادث سال یازدهم مربوط به رخدادهایی از قبیل اعزام لشکر اسامه و سفارش پیامبر(ص) در باره اهل بیت(ع) است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص205-206


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها