دائرةالمعارف صحابه پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله

  از ویکی‌نور
  دائرةالمعارف صحابه پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله
  دائرةالمعارف صحابه پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله
  پدیدآورانجمعی از نویسندگان (نويسنده)

  یوسفی غروی، محمدهادی (سایر)

  عسکری، عبدالرضا (گردآورنده)
  ناشرالجمعیة التعاونیة للطباعة ** سازمان تبليغات اسلامی. پژوهشکده باقر العلوم علیه‌السلام ** سازمان تبليغات اسلامی. شركت چاپ و نشر بين الملل
  مکان نشرایران - تهران ** ایران - قم
  سال نشر1393ش
  چاپ2
  شابک978-964-304-436-7
  موضوعصحابه - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد7
  کد کنگره
  د2 28/6 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دائرة‌المعارف صحابه پیامبر اعظم(ص) اثر جمعی از نویسندگان، تبیین زندگی‌نامه اصحاب پیامبر(ص) از نگاه مذهب شیعه هست که توسط گروه دائرة‌المعارف صحابه پژوهشکده باقرالعلوم(ع) و به پیروی از کتاب «پیامبر و یاران» عالمی دامغانی و بر بنیان نهایی آن، تدوین‌شده است[۱].

  برخی از ویژگی‌های این اثر، به شرح ذیل هست:

  1. با توجه به شبهه‌افکنی‌های فراوان و سوءاستفاده از روش پیشینیان، ضرورت پاسداشت از آثار گذشتگان، ایجاب می‌کرد که فرهنگ‌نامه‌ای جامع درباره صحابه پیامبر(ص) نوشته شود. به این جهت، پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با نوشتن «دائرة‌المعارف صحابه» که مشتمل بر سیصد نفر از صحابه است، راهی نو فراروی پژوهشگران قرارداد تا خواننده اندیشمند بر پایه قرآن و سنت، به داوری درباره آنان بپردازد.
  2. اسامی یاران پیامبر(ص)، به ترتیب حروف الفبا دسته‌بندی گردیده است تا دسترسی به مطالب، آسان باشد.
  3. چون بسیاری از صحابه، به کنیه شهرت یافته‌اند و نام آن‌ها، شهرتی ندارد یا میان چند نام مردد است، این افراد در حرف الف یادآور شده‌اند.
  4. نویسندگان و تراجم، نوعاً اسامی بانوان را در آخر کتاب می‌آورند. لیکن در این کتاب، اسامی بانوان، همراه با اسامی مردان، در محل خود بیان‌شده است تا سرگذشت این بانوان، چاشنی مطالب دیگر باشد.
  5. برای نگارش در آغاز مدخل‌ها، کتاب «پیامبر و یاران» عالمی دامغانی به‌عنوان متن اصلی، انتخاب‌شده، سپس ضمن بررسی مطالب، از کتاب‌های اصیل تاریخی و منابع دست‌اول، مفاهیمی که منطبق بر آموزه‌های معارف شیعه بوده، اضافه‌شده و درنهایت، با ساماندهی مجموعه گردآوری‌شده، مورد ویرایش و ارزیابی قرار گرفت.
  6. در این کتاب، کوشیده شده است تا مطالب، کوتاه باشد و همه ابعاد مهم زندگی هر صحابی، بررسی شود؛ به‌گونه‌ای که مطلب مهم فراموش نشود. پس از بررسی، از نتیجه‌گیری پرهیز شده تا قضاوت، به عهده خواننده باشد.
  7. استفاده از منابع شیعی در تدوین دائره‌المعارف، موجب شده تا شبهه بی‌توجهی شیعه به زندگانی صحابه و نداشتن کتاب دراین‌باره، برطرف شده و روشن شود که کتاب‌های شیعه، صرفاً کتاب‌های حدیثی و روایی نیستند، بلکه مطالب مهم تاریخی بسیاری را دربردارنده و صحابه در اعتقاد شیعه نیز، با نگرش خاص خود، دارای اهمیت خاصی هستند. درعین‌حال، با توجه به نقل بسیاری از مباحث تاریخی در کتب اهل سنت، از آن منابع نیز استفاده‌شده است[۲].
  8. با توجه به اینکه اهل‌بیت علیهم‌السلام جایگاهی فراتر از صحابه نزد شیعه دارند جلد نخست به آنان تعلق‌گرفته است.[۳].


  پانویس

  1. سخن پژوهشکده، ص8
  2. ر.ک: همان، ص9- 11
  3. ر.ک: همان، ص11

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها